Українська електронна енциклопедія освіти

Ukrainian Electronic Encyclopedia of Education

Новини

2025-07-03
Семінар для редакторів: Червень 2025
Переглянути
2025-07-03
Семінар редакторів: Червень 2025
Переглянути
2025-07-01
Завершення курсу "Українська електронна енциклопедія освіти: технології наповнення цифровим контентом"
Переглянути
А Б В Г Ґ Д Е Є Ж З И І Ї Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Ь Ю Я
1 2 3 4 5 6 7 8 9 0
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Версія від 23:03, 16 липня 2025, створена Sukhomllib (обговорення | внесок) (→‎Міжнародна співпраця)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)

Державна науково-педагогічна бібліотека України ім. В. О. Сухомлинського

Державна науково-педагогічна бібліотека України імені В. О. Сухомлинського (ДНПБ України) - (іноз. V. Sukhomlynskyi State Scientific and Educational Library of Ukraine (SSEL of Ukraine)) - наукова установа з питань галузевого бібліотекознавства, бібліографознавства, книгознавства, інформаційної діяльності, педагогічного джерелознавства, біографістики та історії освіти; національне галузеве книгосховище, всеукраїнський центр із питань бібліотечно-бібліографічного й науково-інформаційного забезпечення спеціалістів у галузі освіти, педагогіки та психології; депозитарій педагогічної й психологічної літератури, галузевий центр міжбібліотечного абонемента (МБА), координаційний, науково-методичний центр мережі освітянських бібліотек МОН України та НАПН України.

Державна науково-педагогічна бібліотека України імені В. О. Сухомлинського
Державна науково-педагогічна бібліотека України імені В. О. Сухомлинського
Офіційна назва Державна науково-педагогічна бібліотека України імені В. О. Сухомлинського (ДНПБ України)
Name V. Sukhomlynskyi State Scientific and Educational Library of Ukraine (SSEL of Ukraine)
Емблема
Рік заснування 1999
Рік закриття
Країна Україна
Місто Київ
Тип закладу наукова установа
Форма власності державна
Підпорядкування Національної академія педагогічних наук України
Напрями діяльності бібліотекознавство
Очільники Рогова Павла Іванівна, Березівська Лариса Дмитрівна
Адреса 04060 Київ, вул. М.Берлінського, 9
Вебсайт https://dnpb.gov.ua/ua/

Історична довідка

Заснування й підпорядкування

ДНПБ засновано як структурну частину НАПН України 30 жовтня 1999 р. відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 2018 «Про створення Державної науково-педагогічної бібліотеки України» унаслідок об’єднання двох спеціальних педагогічних бібліотек: наукової бібліотеки Українського науково-дослідного інституту педагогіки (УНДІП, нині – Інститут педагогіки НАПН України) і Центральної освітянської бібліотеки Міністерства освіти України.

Правонаступництво

24 квітня 2003 р. за підтримки родини відомого українського педагога Сухомлинського Василя Олександровича було відкрито читальний зал Фонду В. О. Сухомлинського, що став науковою лабораторією для вивчення й популяризації його спадщини.

Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України № 664-р від 5 листопада 2003 р. Державній науково-педагогічній бібліотеці України було присвоєно ім’я видатного педагога-гуманіста Сухомлинського В. О.

Очільники

Першим директором ДНПБ постановою Президії АПН України від 17 листопада 1999 р. (протокол № 1-7/10-125) призначено кандидата історичних наук, старшого наукового співробітника, заслуженого працівника культури України Рогову Павлу Іванівну, яка зробила вагомий внесок у становлення бібліотеки. Під її керівництвом колектив установи здійснив велику роботу щодо організації фонду.

Із 22 січня 2015 р. відповідно до постанови Президії НАПН України ДНПБ очолює доктор педагогічних наук, професор, член-кореспондент НАПН України, заслужений діяч науки і техніки України Березівська Лариса Дмитрівна.

Основні відомості

Структура та кадровий склад

Структура бібліотеки змінювалася згідно з напрямами її діяльності.

Із 2020 р. до складу ДНПБ входять 6 відділів (3 наукові та 3 бібліотечні):

- науково-освітніх інформаційних ресурсів;

- педагогічного джерелознавства та біографістики;

- наукового інформаційно-аналітичного супроводу освіти;

- інформаційних ресурсів та індексування документів;

- зберігання фонду та обслуговування користувачів;

- науково-методичної, соціокультурної та міжнародної діяльності.

Читальні зали бібліотеки:

- загальний читальний зал;

- дисертаційний читальний зал;

- читальний зал Фонду В. О. Сухомлинського;

- кабінет бібліотекознавства;

- персональний і міжбібліотечний абонемент.

Із 2016 р. для розкриття та популяризації наукового об’єкта, що становить національне надбання, діє кімната-музей рідкісної книги як творча лабораторія, де здійснюється культурно-освітня й виставково-експозиційна діяльність.

У 2016 р. за ініціативи директора бібліотеки Березівської Л. Д. вперше в Україні створено сектор сухомлиністики, який нині входить до складу відділу педагогічного джерелознавства та біографістики. Його головною метою роботи є системне й ґрунтовне вивчення, популяризація творчої спадщини та діяльності видатного українського педагога Сухомлинського В. О. На базі установи функціонує Всеукраїнська асоціація Василя Сухомлинського.

До здобутків належить відкриття у 2016 р. кімнати-музею рідкісної книги. На її базі здійснюється науково-дослідна, культурно-освітня та виставково-експозиційна діяльність. Загалом проведено 40 книжкових виставок-презентацій, які присвячені видатним вітчизняним і зарубіжним педагогам, ученим, а також визначним подіям, що характеризують розвиток української та зарубіжної освіти, відбуваються лекції, екскурсії.

Відвідувачами кімнати-музею є педагогічні, наукові, науково-педагогічні й бібліотечні працівники, слухачі інститутів післядипломної педагогічної освіти, здобувачі освіти та ін.



Науково-дослідна діяльність

Нині ДНПБ провадить наукову й науково-організаційну діяльність відповідно до Статуту, «Стратегії розвитку Державної науково-педагогічної бібліотеки України імені В. О. Сухомлинського на 2017-2026 роки» з урахуванням положень чинних нормативно-правових актів України, поєднуючи її з науково-інформаційною, науково-методичною, соціокультурною роботою.

Відповідно до Статуту ДНПБ, затвердженого постановою Президії НАПН України від 19 березня 2020 р. (протокол № 1-2/4-64), метою діяльності бібліотеки як наукової установи загальнодержавного рівня й спеціальної книгозбірні є проведення наукових досліджень із питань галузевого бібліотекознавства, бібліографознавства, книгознавства, інформаційної діяльності, педагогічного джерелознавства та біографістики, історії освіти для науково-інформаційного забезпечення й сприяння здійсненню наукових досліджень у галузі освіти, педагогіки, психології, упровадженню досягнень науки, досвіду в практику роботи закладів освіти та їх структурних підрозділів – бібліотек, а також підвищенню професійного, духовного й культурного рівня педагогічних і науково-педагогічних, наукових працівників, здобувачів освіти та інших категорій користувачів.

Пріоритетні напрями діяльності бібліотеки:

– проведення фундаментальних і прикладних наукових досліджень із питань галузевого бібліотекознавства, бібліографознавства, книгознавства, інформаційної діяльності;

- педагогічного джерелознавства й біографістики, історії освіти;

– формування системи документних та електронних ресурсів ДНПБ як галузевого наукового бібліотечно-інформаційного центру;

– науково-інформаційне забезпечення розвитку освіти, педагогіки та психології;

– координація й науково-методичне забезпечення функціонування мережі освітянських бібліотек МОН України та НАПН України;

– розвиток соціокультурної діяльності й міжнародного співробітництва.

За час функціонування бібліотекою виконано 13 комплексних наукових досліджень міждисциплінарного характеру. Здійснюються прикладні наукові дослідження.

Актуальність наукових досліджень зумовлена потребою інформаційного забезпечення процесів реформування, модернізації та підвищення якості освіти України в контексті міжнародних інтеграційних процесів, цифровізації суспільства, розроблення інноваційних підходів до формування галузевих бібліотечноінформаційних ресурсів і способів надання доступу до них, запитом на вдосконалення системи науково-інформаційного забезпечення сфери освіти, системи науково-методичного супроводу мережі освітянських бібліотек МОН України та НАПН України.

Бібліотека розробила теоретико-методологічні й організаційні засади системи науково-інформаційного забезпечення освіти України, модель всеукраїнського галузевого інформаційного ресурсу на базі ДНПБ, методику створення галузевих бібліотечно-інформаційних ресурсів для освітянської галузі України.

Одержані наукові результати відображено в понад 2,5 тис. праць (монографіях, хрестоматіях, словниках, методичних рекомендаціях, практичних посібниках, оглядових та бібліографічних виданнях, аналітичних й реферативних матеріалах, статтях). Зросла кількість статей передусім у виданнях, що входять до наукометричних баз даних, зокрема Scopus і Web of Science Core Collection.

ДНПБ бере участь у виконанні програм спільної діяльності НАПН України з НАН України і МОН України, Концепції національно-патріотичного виховання дітей та молоді, Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа».

Бібліотека співпрацює з науковими установами, закладами освіти, Київською малою академією наук, бібліотеками, Педагогічним музеєм України, громадськими організаціями (Всеукраїнською асоціацією Василя Сухомлинського, Українською бібліотечною асоціацією) та ін. На її базі проходить переддипломна та виробнича практика студентів університетів.

Розширилось інформування суспільства про діяльність ДНПБ на її вебпорталі, сайтах НАПН України й Української бібліотечної асоціації, сторінці бібліотеки в соціальній мережі Facebook, у ЗМІ. Вчені бібліотеки здійснюють експертну діяльність у різних комісіях НАПН України, МОН України, Мінкультури України. Популяризації бібліотеки сприяли також акції дарування книг, флешмоби.

Підготовка наукових кадрів


У ДНПБ із 2016 р. діє Рада молодих вчених, яка покликана забезпечувати представництво, захист і реалізацію професійних, інтелектуальних, юридичних інтересів та прав молодих учених бібліотеки, підвищення їхнього фахового рівня.


Наукові школи

Спільні науково-дослідні лабораторії

Міжнародна співпраця

Зважаючи на інтеграцію української освіти у світовий та європейський освітньо-науковий простір, важливим напрямом інноваційної діяльності бібліотеки є міжнародне співробітництво із зарубіжними освітніми, науковими установами, бібліотеками та громадськими організаціями: за підтримки програми ЄС Еразмус+ Жан Моне створено Пункт європейської інформації; здійснюється інформаційний обмін з редакцією австралійського електронного видання «Translations, Articles and News» (розділ «Sukhomlinsky News») задля популяризації спадщини видатного педагога Сухомлинського В. О.

До «Європейської цифрової бібліотеки» передано метадані 12 оцифрованих видань з фонду ДНПБ з питань педагогіки, психології, які становлять національне надбання. Розміщено інформацію про ДНПБ і мережу шкільних бібліотек України на бібліотечній мапі світу, створеній міжнародною організацією IFLA. Працівники бібліотеки беруть участь у діяльності міжнародних товариств, науково-практичних заходах зарубіжних країн, зросла міжнародна мобільність її співробітників.

Провідні співробітники бібліотеки входять до міжнародних наукових організацій: «Всекитайської асоціації з вивчення спадщини В. О. Сухомлинського» ( Сухомлинська О.), «Британської спілки з історії освіти» (Березівська Л.); підтримують професійний діалог (у формі очних інтернет-зустрічей, вебінарів) із науковцями та практиками Австралії, Великобританії, Канади, Німеччини, Угорщини, Словаччини; здійснюють інформаційний обмін із редакцією австралійського електронного видання «Translations, Articles and News» (розділ «Sukhomlinsky News») задля популяризації спадщини видатного педагога Сухомлинського В. О.; беруть участь у міжнародному проєкті створення Європейської цифрової бібліотеки «Europeana», міжнародному реєстрі ЮНЕСКО «Пам’ять світу», організації спільних культурно-освітніх заходів з іноземними представництвами в Україні («Африканська Рада в Україні» та ін.), міжнародному книгообміні.

ДНПБ приєдналася до Консорціуму e-VERUM для підвищення продуктивності й ефективності діяльності вчених, сприяння збільшенню кількості публікацій у провідних наукових виданнях.

Установа є учасником міжнародного проєкту «Все про Європу: читай, слухай, дізнавайся в пунктах європейської інформації в бібліотеках», у рамках якого з метою ознайомлення населення з відомостями про ЄС та інформаційного забезпечення студентів під час навчання й здійснення дослідницької роботи з питань європейської інтеграції діє Пункт європейської інформації за підтримки програми ЄС Еразмус+ (Жан Моне).

Участь у наукових та освітніх проєктах

У 2015 р. започатковані такі науково-практичні проєкти: науково-педагогічний лекторій «Інформаційне забезпечення інноваційного розвитку освіти й науки», постійно діючий науково-методологічний семінар «Наукова бібліотека та якість сучасної освіти», бібліотекознавчий лекторій. Із 2017 р. ДНПБ розпочала реалізовувати проєкт «Бібліометрика педагогічної науки» і наповнювати базу знань «Національна академія педагогічних наук України».

З 2020 р. ДНПБ реалізуються онлайн-проєкти: «Читаймо Сухомлинського онлайн», «Ми стоїмо на плечах наших попередників: Видатні педагоги-ювіляри», «Афоризми Сухомлинського», «Казки В. О. Сухомлинського у підручниках та посібниках О. Я. Савченко» , «Sukhomlinsky News», головною метою яких є впровадження результатів наукових досліджень та ознайомлення освітян з важливою інформацією з історії української та зарубіжної освіти.

Екзпозиційно-виставкова діяльність бібліотеки

У ДНПБ відбувається експозиційно-виставкова діяльність. Упродовж 20 років організовано понад 2,2 тис. виставок (за 2015-2021 рр. — 357), із них: книжкових — 2150, зокрема із серії «Ювіляри НАПН України» — 150; художньо-мистецьких — понад 100.

Фахівцями бібліотеки підготовлено книжкові виставки, присвячені діяльності НАПН України («НАПН України: історія та сьогодення» (віртуальна, відеоролик), «Наукове забезпечення розвитку освіти дорослих в Україні»: до Загальних зборів НАПН України, «Державна науково-педагогічна бібліотека України імені В. О. Сухомлинського НАПН України: інформаційне забезпечення інноваційного розвитку освіти і науки» до ХІІ Міжнародної виставки «Сучасні заклади освіти — 2021» ), а також виставки-презентації з актуальних питань освіти.

Проведення науково-практичних масових заходів

У ДНПБ відбуваються науково-практичні заходи. За останні п’ять років у ДНПБ проведено 255 масових науково-практичних заходів, у тому числі 10 міжнародних. Визнання серед педагогічної та бібліотечної громадськості здобули заходи з проблем інформаційного забезпечення сфери освіти, книгознавства, історії освіти, сухомлиністики.

Сьогодні бібліотека є інтегратором і поширювачем сухомлиністики в інформаційному просторі України та за її межами, зокрема вона взяла участь у відзначенні 100-річчя від дня народження Сухомлинського В. О. під егідою ЮНЕСКО.

На базі читального залу Фонду В. О. Сухомлинського організовано та проведено низку заходів: культурно-освітніх (оглядові екскурсії, тематичні лекції для працівників і здобувачів закладів освіти, бібліотечних працівників; інсценування казок та оповідань; виставки творчих робіт дітей за творами Сухомлинського В. О., презентація проєкту «Я і моя родина — казковий дивосвіт»; читання казок та оповідань дітьми разом з бібліотекарем); науково-практичних (семінари, круглі столи); науково-інформаційних (презентація книжкових виставок).

Для повноцінного розкриття фонду, галузевих бібліотечно-інформаційних ресурсів у бібліотеці розроблено систему науково-інформаційних, культурно-освітніх і художньо-мистецьких заходів (книжкові тематичні й персональні виставки, літературно-музичні композиції, зустрічі з діячами освіти, культури). В установі відбуваються засідання педагогічних рад закладів загальної середньої освіти міста Києва, презентації, лекції, екскурсії.

Здійснюється співпраця з громадськими організаціями (Всеукраїнська асоціація Василя Сухомлинського, Українська бібліотечна асоціація, Українське товариство Януша Корчака, громадська спілка «Українська асоціація освіти дорослих»), науковими інститутами НАПН України, Київським університетом імені Бориса Грінченка, іншими закладами вищої освіти, КПНЗ «Київська Мала академія наук учнівської молоді», Національною бібліотекою України імені В. І. Вернадського та іншими бібліотеками, Педагогічним музеєм України.

Серед здобутків — відкриття з нагоди 20-річчя від дня заснування ДНПБ музейної експозиції «ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського НАПН України: історія і сучасність», що є основою для проведення екскурсій у бібліотеці та сприяє популяризації не лише її роботи, а й діяльності НАПН України.

Загалом проведено понад 60 науково-практичних заходів (бібліотечні секції у рамках Всеукраїнських педагогічних читань «Василь Сухомлинський у діалозі з сучасністю» (із 2007 р. їх організовано 15 у різних областях України), всеукраїнські конкурси «Шкільна бібліотека», всеукраїнські місячники шкільних бібліотек, конференції, семінари, вебінари, майстер-класи), створено рубрику на вебпорталі ДНПБ «Бібліотека нової української школи».

Видавнича діяльність

У 2017 р. в установі створено електронне наукове періодичне видання «Науково-педагогічні студії», головним редактором якого є директор бібліотеки Березівська Л. Д. Із 2019 р. часопис входить до міжнародної наукометричної бази даних Index Copernicus (Польща). До 2018 р. виходив друком збірник «Наукові праці Державної науково-педагогічної бібліотеки України імені В. О. Сухомлинського».

Видавничий доробок фахівців ДНПБ представлено на її вебпорталі в розділі «Наші видання» та в Електронній бібліотеці НАПН України.

Установа видає: три серії біобібліографічних покажчиків (загалом 80 видань), із них:

- «Академіки НАПН України» (33);

- «Ювіляри НАПН України» (35);

- «Видатні педагоги світу» (12);

- щорічний «Календар знаменних і пам’ятних дат у галузі освіти і педагогічної науки» (20);

- серію «На допомогу професійній самоосвіті працівників освітянських бібліотек» (25).

Упродовж 2015-2021 рр. підготовлено збірники матеріалів науково-практичних історико-педагогічних заходів (11), щорічної звітної науково-практичної конференції ДНПБ «Інформаційне забезпечення сфери освіти та науки України» (7).

Крім того, у 2017 р. бібліотека отримала грант Київської міської державної адміністрації, на кошти якого підготовлено й опубліковано збірку дитячої патріотичної поезії «З Україною в серці».

Результатом здійснення наукових пошуків протягом 2001–2018 рр. є наукова, виробничо-практична та офіційна продукція установи для мережі освітянських бібліотек. Зокрема, це понад 50 видань із серії «На допомогу професійній самоосвіті працівників освітянських бібліотек», бібліографічні покажчики, практичні посібники, методичні рекомендації: «Науково-інформаційна діяльність провідних освітянських бібліотек України» (2017 р.), «Науково-інформаційна та соціокультурна діяльність провідних освітянських бібліотек – 2020» (2020 р.), «Освітянська бібліотека в сучасній системі соціокультурних комунікацій» (2019 р.), «Систематизація документів та організація каталогів і картотек освітянських бібліотек за таблицями Універсальної десяткової класифікації» (Лобановська І. Г., 2019 р.), «Довідник інструктивних матеріалів для освітянських бібліотек МОН України та НАПН України (2017–2019 рр.)» (2019 р.) та ін.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 22 березня 2017 р. № 177 та наказу МОН України від 26 червня 2017 р. № 929 щодо впровадження Універсальної десяткової класифікації в практику роботи освітянських бібліотек фахівці ДНПБ уклали методичні рекомендації «Упровадження Універсальної десяткової класифікації в практику роботи бібліотек закладів загальної середньої та професійно-технічної освіти» (2018 р.).

З огляду на актуалізацію дистанційного навчання в умовах пандемії COVID-19 підготовлено бібліографічні списки («Коронавірус COVID-19», «Бібліотеки в умовах пандемії COVID-19», «Законодавче та нормативно-правове забезпечення сфери освіти України для протидії поширенню COVID-19», «Психолого-педагогічна підтримка громадян в умовах пандемії COVID-19» та ін.). Аналітичні огляди головних подій у науковій та освітній сферах подано у рубриці «Моніторинг ЗМІ з питань освіти і науки».

Бібліотечний фонд

Результати наукових досліджень упроваджуються в процесі науково-інформаційної діяльності, спрямованої на формування галузевого інформаційного ресурсу. Універсальний книжковий фонд ДНПБ налічує майже 600 тис. документів на традиційних й електронних носіях, 50% якого становлять фахові видання, 5% — рідкісні та цінні видання ХVІІ-ХХ ст.

У бібліотеці зберігаються енциклопедії, довідники, словники, монографії, підручники й посібники, навчально-методичні матеріали, результати наукових досліджень з актуальних педагогічних і психологічних питань. Широко представлено також праці з філософії, історії, мовознавства й літературознавства, художня література та ін.

Особливу частину фонду становить 28081 документ педагогіко-психологічного та історико-культурного напряму ХІХ — початку ХХ ст. Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 19 грудня 2001 р. № 1709 видання 1850-1917 рр. віднесено до національного культурного надбання України. Їх сформовано в п’ять тематичних зібрань: «Педагогіка» (праці українських педагогів і діячів освіти, науки, культури Ващенка Г., Пирогова М., Русової С., Ушинського К., Чепіги Я. та ін.), «Психологія» (праці вітчизняних і зарубіжних психологів Бехтерєва В., Богданова А., Введенського О., Гіляревського О., Ланге М. та ін.), «Шкільні підручники і навчальні посібники», «Колекція документів іноземними мовами», «Колекція часописів ХІХ — початку ХХ ст.».

З огляду на вагому соціокультурну значущість й унікальність цього наукового об’єкта і відповідно до програми його зберігання, обліку та введення до наукового обігу оцифровано 1299 видань, мікрофільмовано 123, відновлено та реставровано — 7863 прим.

З 2010 р. формуються база даних «Рідкісні книги» (містить понад 12 тис. записів, з них 1603 — іноземними мовами) і колекція «Книжкові пам’ятки» (1299 повнотекстових документів).

Матеріально-технічна база

Цифрові інформаційні ресурси бібліотеки

ДНПБ має двомовний вебпортал, на якому представлено її ресурси, інноваційні послуги. Віддалені користувачі можуть отримати доступ до інтегрованих галузевих інформаційних ресурсів через повнотекстові бібліографічні бази даних, міжбібліотечний абонемент, віртуальну бібліографічну довідку. Бібліотека надає такі послуги: електронна доставка документів, замовлення документів через електронний каталог, індексування документів за Універсальною десятковою класифікацією та ін.

ДНПБ широко використовує інформаційно-комунікаційні технології, зокрема глобальні хмарні сервіси. Оновлений у 2016 р. офіційний вебпортал ДНПБ як веборієнтована технологічна платформа, доступна також і з мобільних пристроїв, інформує про всі напрями діяльності бібліотеки, представляє її ресурси, інноваційні послуги, різні види бібліографічної, реферативної й аналітичної інформації, що сприяє підвищенню оперативності та якості науково-інформаційного забезпечення сфери освіти й науково-методичного супроводу мережі освітянських бібліотек. Модернізація вебпорталу, активізація віртуальної діяльності позитивно вплинула на збільшення кількості віддалених користувачів (2021 р. — понад 81 тис.).

В умовах розвитку інформаційного суспільства, цифровізації освіти велику увагу приділено створенню електронних ресурсів. Зокрема, активно поповнюється електронний каталог (бази даних «Книги», «Періодика», «Рідкісні книги» та ін.). За останні роки зростає кількість звернень до електронних ресурсів ДНПБ, про що свідчить статистика відвідувань (2021 р. — понад 112 тис.), звернень до ресурсів, представлених на порталі (2021 р. — понад 216 тис.), завантажень електронних документів з порталу (2021 р. — близько 14 тис.). Сьогодні в бібліотеці активно розширюється спектр сервісів.

Сформовано інформаційні ресурси, зокрема електронні: поповнено базу даних «Сухомлиністика» електронного каталогу ДНПБ, колекцію «Сухомлиністика» Науково-педагогічної електронної бібліотеки, запроваджено онлайн-проєкти. Читальний зал відвідують освітяни, науковці з різних куточків України та зарубіжжя, зокрема делегації Республіки Польща й Китайської Народної Республіки. Із 2021 р. діє віртуальний читальний зал Фонду В. О. Сухомлинського з метою цілісного представлення розвитку сухомлиністики в освітньо-науковому просторі України та світу.

ДНПБ приділяє увагу популяризації досягнень видатних педагогів, освітніх і громадських діячів, прагнучи зробити доступною інформацію про їхнє життя, діяльність і творчу спадщину не лише в традиційній, але й в електронній формі. Із цією метою з 2008 р. формується цифровий інформаційно-бібліографічний ресурс «Видатні педагоги України та світу», де інтегровано відомості про видатних українських і зарубіжних педагогів. Нині зазначений ресурс, який постійно доповнюється та оновлюється, містить 76 персоналій. Він є внеском у розвиток освіти, педагогіки, педагогічної біографіки, сприяє відновленню національної педагогічної пам’яті.

Для підвищення кваліфікації фахівців освітянських бібліотек активізовано створення цифрових інформаційних ресурсів: «Віртуальний читальний зал кабінету бібліотекознавства», «Видатні бібліотекознавці, бібліографознавці, книгознавці та документознавці України та світу» (16 персоналій), «Дистанційна самоосвіта бібліотечних фахівців, «Бібліотеки в умовах пандемії COVID-19».

Послуги та заходи

Одним із провідних напрямів діяльності ДНПБ є науково-методичне забезпечення мережі освітянських бібліотек МОН України та НАПН України (15 тис. бібліотек), затвердженої «Положенням про мережу освітянських бібліотек Міністерства освіти і науки України та Академії педагогічних наук України» (спільний наказ МОН України та АПН України від 30 травня 2003 р. № 334/31). Фахівцями ДНПБ розроблено 210 регламентних документів (положень, правил, інструкцій). Зокрема, підготовлено 4 випуски збірника «Організаційно-управлінські, нормативно-інструктивні й методичні документи для освітянських бібліотек МОН України та НАПН України». Надається систематична консультативно-методична допомога працівникам освітянських книгозбірень.

Традиційно проводиться бібліографічне інформування провідних науковців НАПН України, а саме укладено інформаційні бібліографічні списки й огляди з актуальних питань освіти, педагогіки та психології. Здійснюється аналітична та реферативна діяльність, зокрема підготовлено реферати на статті з наукових видань до Українського реферативного журналу «Джерело» і загальнодержавної реферативної бази даних «Україніка наукова» Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського.

Зокрема, до послуг користувачів: електронна доставка документів, замовлення документів через електронний каталог, індексування документів за Універсальною десятковою класифікацією та ін. У ДНПБ надано доступ до наукометричних баз даних. Зокрема, у різні роки забезпечувався тестовий доступ до Рolpred.com., BioOne (2015 р.), Pediatric Neurology Briefs (2015 р.), Edward Elgar Journals and Development Studies Ebooks (2016 р.), баз даних наукометричної платформи Web of Science корпорації Thomson Reuters (2017 р.). Надається безкоштовний доступ до інформаційних ресурсів компанії EBSCO Publishing (з 2018 р.), баз даних Web of Science та Scopus (з 2019 р. за сприяння Державної науково-технічної бібліотеки України).

Вплив і суспільне значення

Видатні представники

У складі колективу бібліотеки працюють дійсні члени НАПН України: Сухомлинська О. В., Березівська Л. Д.

Зв’язок з Україною (для іноземних організацій)

Здобутки, нагороди, відзнаки

ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського нагороджено багатьма дипломами Міністерства освіти і науки України, Національної академії педагогічних наук України, ДНУ інституту модернізації змісту освіти, зокрема: П’ятнадцята міжнародна виставка «Сучасні заклади освіти – 2024» у номінації «Науково-методичний супровід професійного розвитку педагога в умовах воєнного стану» (2024 р.), за презентацію досягнень, активну участь і значний внесок у розвиток сфери освіти й науки України (2024 р.).

ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського лауреат конкурсу «Національне визнання наукових досягнень» ІХ Міжнародної виставки «Інноватика в сучасній освіті – 2017» у номінації «Науково-методична розробка для вчителів, викладачів» (2018 р.).

Нагороджено Золотою медаллю в номінації «Науково-методичний супровід і організаційна взаємодія органів державної влади та управління, закладів післядипломної освіти з ОТГ у створенні системи якісної освіти», «Інноваційна діяльність закладів освіти – ресурс забезпечення якості освіти» (2018 р.).

Директора ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського Березівську Ларису Дмитрівну нагоджено дипломами, подяками, грамотами, зокрема: за участь у проєкті «Василь Сухомлинський: від батьківського порогу – у великий світ» (2022 р.), за сприяння упровадження Універсальної десяткової класифікації в практику роботи бібліотек закладів загальної середньої освіти Києво-Святошинського району Київської області (2018 р.) та ін.

Наукові розробки працівників бібліотеки відзначені дипломами першого ступеню за науково-допоміжний покажчик «Творчий доробок Василя Григоровича Кременя в інноваційному розвитку освіти України» (2017 р.).

Дипломами лауреатів відзначено окремі наукові розробки, зокрема методичні рекомендації «Патріотичне виховання у шкільних бібліотеках: методи та підходи» (2017 р.), біобібліографічний покажчик «Василь Олександрович Сухомлинський: до 100-річчя від дня народження» (2018 р.). Це видання з-поміж 70 інших відзначено дипломом І ступеня в номінації «Персональний покажчик» Всеукраїнського бібліотечного «Біографічного рейтингу — 2018», проведеного Національною бібліотекою України імені В. І. Вернадського.

Колектив Державної науково-педагогічної бібліотеки України імені В. О. Сухомлинського нагороджено подякою за плідну співпрацю, вагомий внесок у розвиток бібліотечної справи та підвищення професійного рівня бібліотекарів закладів загальної середньої освіти Голосіївського району міста Києва (2023 р.).

Додаткові відомості

Зважаючи на виклики сьогодення, входження нашої держави до світового та європейського просторів, відповідно до розробленої Стратегії розвитку Державної науково-педагогічної бібліотеки України імені В. О. Сухомлинського на 2017-2026 роки діяльність ДНПБ спрямована на вдосконалення науково-інформаційного та бібліотечно-інформаційного супроводу освіти за допомогою побудови інноваційної моделі наукової бібліотеки, яка здатна ефективно забезпечувати сучасні потреби користувачів, володіє потужними базами даних, надає вільний доступ до світових інформаційних мереж і банків даних на основі широкого використання інформаційно-комунікаційних технологій, орієнтації на інтеграцію внутрішніх і зовнішніх інформаційних ресурсів для сприяння інформатизації й інтелектуалізації суспільства.

Інтенсифікація цифровізації бібліотеки як наукової установи підвищить її конкурентоспроможність, забезпечить позитивний імідж в Україні та за її межами, особливо в складних для України умовах світової пандемії COVID-19 та війни, віроломно розв’язаної російською федерацією проти України.

Фотогалерея

Відеоматеріали



Цікаві факти і висловлювання

Бібліотека – це той храм, де завжди народжується і зберігається духовність. Пам’ятаймо, що у давнину бібліотеку називали «дім життя», «притулок мудрості», «аптека для душі». (В. Сухомлинський)

Бібліотеки - це свобода. Свобода читати, свобода спілкуватися... Якщо ви не цінуєте бібліотеки, значить, ви не цінуєте інформацію, культуру та мудрість. -(Ніл Гейман)

Бібліотеки - це скарбниці всіх багатств людського духу. ( Г. Лейбніц)

Незмінним джерелом знань і невичерпним джерелом духовного багатства є книжка. ( В. Сухомлинський)

Книга - одне з найважливіших джерел радості мислення, людської гідності. (В. Сухомлинський)

Читання як джерело духовного збагачення не зводиться до вміння читати: з цього вміння воно тільки починається... (В. Сухомлинський)

Читання - це праця, творчість, виховання твоїх духовних сил, волі. (В .Сухомлинський) Тільки читання відкриває перед людиною розкіш інтелектуального життя. (В. Сухомлинський)

Читання без вдумливості, без думки притупляє розум дитини. (В. Сухомлинський)

Читання - це віконце, через яке діти бачать і пізнають світ і самих себе. (В. Сухомлинський)

Люди перестають мислити, коли перестають читати. ( Д. Дідро)

Довідка

Державна науково-педагогічна бібліотека України ім. В. О. Сухомлинського, Національна академія педагогічних наук України (ДНПБ України) (іноз. V. Sukhomlynskyi State Scientific and Educational Library of Ukraine (SSEL of Ukraine)) - наукова установа з питань галузевого бібліотекознавства, бібліографознавства, книгознавства, інформаційної діяльності, педагогічного джерелознавства, біографістики та історії освіти; національне галузеве книгосховище, всеукраїнський центр із питань бібліотечно-бібліографічного й науково-інформаційного забезпечення спеціалістів у галузі освіти, педагогіки та психології; депозитарій педагогічної й психологічної літератури, галузевий центр міжбібліотечного абонемента (МБА), координаційний, науково-методичний центр мережі освітянських бібліотек МОН України та НАПН України.

Тип закладу - наукова установа, форма власності - державна, рік заснування - 1999, Україна, Київ.

Напрями діяльності - бібліотекознавство.

Очільники - Рогова Павла Іванівна, Березівська Лариса Дмитрівна.

Адреса - 04060 Київ, вул. М. Берлінського, 9, вебсайт - https://dnpb.gov.ua/ua/.

Джерела

  1. Березівська Л. Д. Державна науково-педагогічна бібліотека України імені В. О. Сухомлинського як інтегратор і поширювач педагогічного біографічного знання. Українська біографістика = Biographistica Ukrainica: зб. наук. пр. Ін-ту біогр. дослідж. / НАН України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського. Київ, 2015. Вип. 12. С. 283–295. URL: https://lib.iitta.gov.ua/165891/1/ubi 2015 12 16.pdf.
  2. Березівська Л. Д. Державна науково-педагогічна бібліотека України імені В. О. Сухомлинського як інтегратор і поширювач сухомлиністики в інформаційному просторі України. Наук. зап. Серія: Педагогічні науки / Центральноукр. держ. пед. ун-т ім. Володимира Винниченка. Кропивницький, 2018. Вип. 171. С. 28–34. URL: https://lib.iitta.gov.ua/712109/.
  3. Березівська Л. Д., Деревянко Т. М. Електронний ресурс «Видатні педагоги України та світу» й онлайн-проєкт «Ми стоїмо на плечах наших попередників: Видатні педагоги-ювіляри». Вісник Національної академії педагогічних наук України / НАПН України. Київ, 2020. № 1. URL: http://visnyk.naps.gov.ua/index.php/journal/ article/view/54/83 '"`UNIQ--nowiki-0000000A-QINU`"' article/view/54/83.
  4. Державна науково-педагогічна бібліотека України імені В. О. Сухомлинського (1999–2009): бібліогр. покажч. вид. б-ки та літ. про її діяльність / НАПН України, ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського; [упоряд.: Букшина Т. Ф., Самчук Л. І., Печенежська О. А., Балдич Л. М.; наук. ред.: Рогова П. І., Букшина Т. Ф.; бібліогр. ред. Самчук Л. І.; літ. ред. Білоцерківець І. П.; рецензенти: Сухомлинська О. В., Добко Т. В.]. Київ, 2010. 208 с.
  5. Державна науково-педагогічна бібліотека України імені В. О. Сухомлинського: здобутки та перспективи (2015–2019): [інформаційний довідник] / НАПН України, Держ. наук.-пед. б-ка України ім. В. О. Сухомлинського; [наук. ред. Л. Д. Березівська; авт. кол.: Л. Д. Березівська, Л. І. Страйгородська, С. М. Кравченко та ін.]. Вінниця: ТОВ «ТВОРИ», 2019. 204 с. URL: https://dnpb.gov.ua/ua/?ourpublications=21138.
  6. Зозуля С. М. Основні напрями науково-дослідної роботи в Державній науково-педагогічній бібліотеці України імені В. О. Сухомлинського. Наукові праці Державної науково-педагогічної бібліотеки України імені В. О. Сухомлинського / НАПН України, Держ. наук.-пед. б-ка України ім. В. О. Сухомлинського; [редкол.: Л. Д. Березівська (голова), С. М. Зозуля (заст. голови), та ін.]. Київ, 2016. Вип. 5. Організація і методика створення галузевих бібліотечно-інформаційних ресурсів для освітянської галузі України. С. 14–23. URL: https://lib.iitta.gov.ua/705959/3/Zbirnyk%20naukovych%20prac%2C%20vyp.%205.pdf.
  7. Національна доповідь про стан і перспективи розвитку освіти в Україні / НАПН України; за заг. ред. В. Г. Кременя; [склад авт.: Авшенюк Н. М., Аніщенко О. В. … Березівська Л. Д. та ін.]. Київ: [Пед. думка], 2016. 448 с. Бібліогр.: с. 193–214. – До 25-річчя незалежності України. URL: https://mon.gov.ua/storage/app/media/nrk/Analitychni-materialy/7-natsionalna-dopovid-pro-stan-i-rozvitok-osviti-v-ukraini.pdf.
  8. Стратегія розвитку Державної науково-педагогічної бібліотеки України імені В. О. Сухомлинського на 2017–2026 роки / [авт.: Березівська Л. Д., Зозуля С. М., Страйгородська Л. І.; за заг. ред. Л. Д. Березівської] // Державна науково-педагогічна бібліотека імені В. О. Сухомлинського: [офіц. портал]. Київ, 2017. 27 с. URL: http://dnpb.gov.ua/wp-content/uploads/2017/04/strategy SSEL 2016-2026.pdf '"`UNIQ--nowiki-0000000B-QINU`"' SSEL 2016-2026.pdf.

Автор


Оприлюднено: 27.03.2025

Останні зміни: 27.03.2025

Модератор: Литовченко О. В.

Обговоріть цю сторінку
Кількість переглядів
1200 1000 800 600 400 200 0 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 1 16 55 4521 2354 4334 115
Цитувати статтю
Прізвище Ім'я, та Прізвище Ім'я. Державна науково-педагогічна бібліотека України ім. В. О. Сухомлинського. Українська електронна енциклопедія освіти. 2025. URL: https://eduglos.iitta.gov.ua/index.php/Державна науково-педагогічна бібліотека України ім. В. О. Сухомлинського (дата звернення: 18.липень.2025).
Прізвище, І., Прізвище, І. (2025, липень 18). Державна науково-педагогічна бібліотека України ім. В. О. Сухомлинського. Українська електронна енциклопедія освіти. Взято з https://eduglos.iitta.gov.ua/index.php/Державна науково-педагогічна бібліотека України ім. В. О. Сухомлинського.
І. Прізвище, І. Прізвище "Державна науково-педагогічна бібліотека України ім. В. О. Сухомлинського," Українська електронна енциклопедія освіти, 2025. [Електронний ресурс]. Доступно: https://eduglos.iitta.gov.ua/index.php/Державна науково-педагогічна бібліотека України ім. В. О. Сухомлинського. Дата звернення: липень 18, 2025.
Прізвище, Ім'я, та Прізвище, Ім'я. "Державна науково-педагогічна бібліотека України ім. В. О. Сухомлинського." Українська електронна енциклопедія освіти 18 липень 2025. Веб. 18 липень 2025.
Прізвище, Ім'я, та Прізвище, Ім'я. 'Державна науково-педагогічна бібліотека України ім. В. О. Сухомлинського' Українська електронна енциклопедія освіти (Київ, 18 липень 2025) дата звернення 18 липень 2025.
Прізвище, Ім'я, та Прізвище, Ім'я. 2025. "Державна науково-педагогічна бібліотека України ім. В. О. Сухомлинського." Українська електронна енциклопедія освіти. Дата звернення липень 18, 2025. https://eduglos.iitta.gov.ua/index.php/Державна науково-педагогічна бібліотека України ім. В. О. Сухомлинського.
Прізвище, Ім'я, та Прізвище, Ім'я. 2025. Державна науково-педагогічна бібліотека України ім. В. О. Сухомлинського. Українська електронна енциклопедія освіти. Доступно: <https://eduglos.iitta.gov.ua/index.php/Державна науково-педагогічна бібліотека України ім. В. О. Сухомлинського> [Дата звернення 18 липень 2025].
Прізвище, Ім'я, та Прізвище, Ім'я. Державна науково-педагогічна бібліотека України ім. В. О. Сухомлинського. Українська електронна енциклопедія освіти. [Інтернет]. Київ: ІЦО НАПН України; 2025 [оновлено 2025 липень 18; цитовано 2025 липень 18]. Доступно: https://eduglos.iitta.gov.ua/index.php/Державна науково-педагогічна бібліотека України ім. В. О. Сухомлинського.
Або скористайтесь сервісом офомлення бібліографічних описів для енциклопедичних статей