Електронна бібліотека НАПН України (DL NAES) - (англ. Digital Library NAES of Ukraine) - електронна бібліотека, створена Інститутом інформаційних технологій і засобів навчання НАПН України в 2011 році для забезпечення відкритого доступу до науково-освітніх інформаційних ресурсів установ НАПН України
Електронна бібліотека НАПН України | |
---|---|
![]() |
Історична довідка
Передумови виникнення / Заснування / Походження
Електронна бібліотека НАПН України була створена у 2011 році Інститутом інформаційних технологій і засобів навчання Національної академії педагогічних наук України в межах виконання науково-дослідної роботи «Науково-організаційні засади забезпечення функціонування єдиного інформаційного простору бібліотек наукових і навчальних закладів Національної академії педагогічних наук України» під науковим керівництвом Спірін О. М., доктора педагогічних наук, професора, дійсного члена (академіка) НАПН України. Ідея створення виникла у відповідь на потребу підтримки міжнародної ініціативи відкритого доступу та забезпечення користувачів Інтернету доступом до науково-освітніх ресурсів.
Еволюція формування, становлення
Електронна бібліотека побудована на основі системи EPrints, локалізованої українською мовою науковцями Інституту інформаційних технологій і засобів навчання НАПН України, і стала доступною за адресою http://lib.iitta.gov.ua. Апробація експериментального зразка тривала впродовж 2012–2014 років. З 2015 року усі підвідомчі установи Національної академії педагогічних наук України почали вносити до бібліотеки електронні версії та копії наукової продукції, а також аудіо- та відеоматеріали наукових заходів.
Основні відомості
Електронна бібліотека НАПН України – це електронна система, створена для забезпечення відкритого доступу до науково-освітніх інформаційних ресурсів установ Національної академії педагогічних наук України. Вона підтримує міжнародну ініціативу відкритого доступу, надаючи користувачам Інтернету електронні версії наукових публікацій, аудіо- та відеоматеріали семінарів, конференцій і круглих столів.
Сервіси бібліотеки дають змогу:
- здійснювати простий і розширений пошук;
- навігацію та перегляд ресурсів за темами класифікатора (універсальна десяткова класифікація);
- пошук за науковими установами та навчальними закладами НАПН України;
- пошук за авторами інформаційних ресурсів;
- доступ до тем науково-дослідних робіт, виконаних за державним фінансуванням та іншими джерелами.
Таксономія / Класифікація
Ресурси бібліотеки класифікуються за:
темами класифікатора – на основі універсальної десяткової класифікації; установами – наукові та навчальні заклади НАПН України; авторами – індивідуальні творці контенту; науково-дослідними роботами – проекти, виконані в НАПН України.
Статистичний модуль
Електронна бібліотека містить статистичний модуль (http://lib.iitta.gov.ua/cgi/stats/report), який відстежує кількість завантажень документів. Він дозволяє отримувати дані про:
- кількісні та якісні показники завантажень усієї наукової продукції;
- розподіл завантажень за колекціями (установи, підрозділи, автори, теми);
- статистику завантажень окремих одиниць продукції.
На середину 2019 року в бібліотеці розміщено понад 18 тисяч інформаційних ресурсів, які завантажувалися понад 3,6 мільйона разів, з них понад 1,5 мільйона – за останній рік. Щомісяця користувачі здійснюють понад 110 тисяч завантажень.
Додаткові відомості
Нагороди та визнання
Електронна бібліотека отримала:
- Диплом І ступеня в конкурсі НАПН України у номінації «За кращий електронний ресурс» (2012);
- Золоту медаль IV Міжнародної виставки «Сучасні заклади освіти–2013»;
- Диплом Лауреата Національного конкурсу «Видатні наукові досягнення» V виставки-презентації «Інноватика в сучасній освіті–2013».
Цікаві факти і висловлювання
Щомісяця бібліотека забезпечує понад 110 тисяч завантажень ресурсів. «Відкритий доступ – це майбутнє науки» – принцип, що лежить в основі створення бібліотеки.
Джерела
- Електронні бібліотечні інформаційні системи наукових і навчальних закладів: монографія. Київ, 2012.
- Науково-організаційні засади проєктування мережі електронних бібліотек установ НАПН України: монографія. Київ, 2014.
- Спірін О., Іванова С. Досвід впровадження Електронної бібліотеки Національної академії педагогічних наук України // Український педагогічний журнал. 2015.
Автори
Оприлюднено: 10.04.2025
Останні зміни: 11.04.2025
Модератор: Радкевич О. П.