Українська електронна енциклопедія освіти

Ukrainian Electronic Encyclopedia of Education

Новини

2025-07-03
Семінар для редакторів: Червень 2025
Переглянути
2025-07-03
Семінар редакторів: Червень 2025
Переглянути
2025-07-01
Завершення курсу "Українська електронна енциклопедія освіти: технології наповнення цифровим контентом"
Переглянути
А Б В Г Ґ Д Е Є Ж З И І Ї Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Ь Ю Я
1 2 3 4 5 6 7 8 9 0
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Стельмахович Мирослав Гнатович

Стельмахович Мирослав Гнатович - (іноз. Stelmakhovych Myroslav) - український вчений-педагог, філолог, викладач, фахівець з історії й теорії педагогіки, народної педагогіки, дослідник етнопедагогіки та традиційного родинного виховання, дійсний член АНП України.

Стельмахович Мирослав Гнатович

Ім’я особи Стельмахович Мирослав Гнатович

(іноз. Stelmakhovych Myroslav)

Інші прізвища
Роки життя 25.06.1934 - 23.04.1998
Науковий ступінь доктор педагогічних наук
Вчене звання професор
Напрями діяльності педагогіка
Наукова школа національна освіта
Місце народження с. Уличне Дрогобицький район, Львівська область
Місце смерті Коломия
Поховання с. Уличне Дрогобицький район, Львівська область
Alma mater Дрогобицький державний педагогічний інститут ім. І. Я. Франка
Magnum opus Народна педагогіка
Відзнаки Відмінник народної освіти
Вебсайт https://dnpb.gov.ua/ua/informatsiyno-bibliohrafichni-resursy/vydatni-pedahohy/stelmakhovych-m-h/


Життєпис

Стельмахович Мирослав Гнатович народився 25 червня 1934 р. в с. Уличне (тепер Дрогобицького району Львівської області) у селянській родині.

Батько в 1939 р. пішов на війну й загинув у німецькому полоні, через рік померла матір. Мирослав разом із молодшим братом Богданом залишився на вихованні стрика Олексія та маминої родички, які замінили їм батька й матір.

Освіта

Середню освіту здобув у рідному селі Уличне Дрогобицького району Львівської області. Тут і завідував сільською бібліоте­кою.

З 1941–1952 рр. — навчання в Уличненській спочатку семирічній, а потім середній школі.

У 1957 р. закінчив з відзнакою філологічний факультет Дрогобицького державного педагогічного інституту ім. І. Я. Франка .

Із 1968 р. навчався в аспірантурі при Науково-дослідному інституті педагогіки Міністерства освіти України й захистив кандидатську дисертацію на тему: «Розвиток усного мовлення учнів при вивченні фонетики й морфології у середній школі» (1970). У ній доведено, що в роботі з розвитку мовлення необхідна єдність, взаємозв’язок і взаємозумовленість усної і писемної форм рідної мови.

Діяльність

Педагогічна діяльність

У 1957–1960 рр. працював інспектором Турківського райвно (Львівська область).

У 1960 р. його призначили заступником директора Великокам’янської восьмирічної школи Коломийського району на Івано-Франківщині.

Декілька років Мирослав Гнатович був директором сільських восьмирічних шкіл: спочатку (1961–1965) у с. Жуків Тлумацького району, а потім (1965–1968) в с. Великий Ключів Коломийського району Івано-Франківської області.

Ще до захисту дисертації Стельмахович М. Г. починає викладати на кафедрі педагогіки і психології Івано-Франківського педагогічного інституту імені Василя Стефаника. В інституті він обіймає посади спершу старшого викладача, згодом ‒ доцента, завідувача кафедри педагогіки і методики початкового навчання.

З 1971—1973 рр. — декан факультету підготовки вчите­лів початкових класів Івано-Франківського державного педагогічного інституту ім. Василя Стефаника; член вченої ради інституту.

З 1973–1985 рр. — завідувач кафедри педагогіки початкового навчання Івано-Франківського державного педагогічного інституту ім. Василя Стефаника.

У 1985–1997 рр. був деканом педагогічного факультету Івано-Франківського державного педагогічного інституту ім. В. Сте­фаника (з вересня 1992 р. — Прикарпатський університет).

У 1988 р. — обраний на посаду професора кафедри педагогіки і методики початкового навчання Івано-Франківського державного педагогічного інституту ім. Василя Стефаника.

У 1989–1997 рр. — очолював наукову творчу групу, яка розробила надбюджетні теми Міністерства освіти України «Народознавство в школі» та «Українознавство у професійно-технічному училищі».

Після захисту докторської дисертації «Традиції й нові тенденції в розвитку родинної етнопедагогіки українського народу» (1990) очолював кафедру українознавства Прикарпатського університету імені Василя Стефаника.

В останні роки життя Стельмахович М. Г. керував кафедрою Коломийського індустріально-педагогічного технікуму (1997–1998), залишаючись одночасно професором Прикарпатського університету.

Наукова діяльність

Мирославу Гнатовичу належить визначна роль у глибинному дослідженні української етнопедагогіки та традиційного родинного виховання. Вченим, починаючи з 1988 р., започатковано рух за відродження й розвиток автентичної української педагогіки й шкільництва на засадах національної педагогічної культури рідного народу, започатковано вивчення українського народознавства в школі.

Навіть у часи тоталітаризму Мирослав Гнатович послідовно пропагував ідеї української національної школи, постійно нагадував про традиції народної педагогіки, вчив поважати й використовувати віковічну мудрість рідного народу. Але повною мірою його талант розкрився після утворення незалежної української держави. З новими силами педагог продовжив працювати над розробкою теорії та практики українського національного виховання.

Стельмахович М. Г. один із творців української етнопедагогічної наукової школи.

Основна заслуга Мирослава Стельмаховича полягає у створенні підвалин української національної педагогіки.

Стельмахович М. Г. зосереджує наукові інтереси переважно на вивченні історії та теорії української народної педагогіки, зокрема її провідного компонента – рідної мови.

Серед великого розмаїття наукових проблем, які досліджував Стельмахович М. Г., є головна: формування особистості українця, національної свідомості, під якою він розумів «сукупність уявлень про соціальні вартості, норми, що є визначальними для віднесення особистості до національної спільноти українців, включає в себе ознаки відмінності українського “ми” від іншого “не ми”. І фундамент її закладається в сім’ї через родинне виховання».

Піднесенню національної самосвідомості учня, формуванню сукупності уявлень про українську націю, її самобутність, історичний шлях, сприяє, як вважав Мирослав Гнатович, українська система родинного виховання.

Розуміючи, що основною рушійною силою відродження та створення якісно нової національної системи освіти є педагогічні працівники, Стельмахович М. Г. багато уваги приділяв теорії і практиці підготовки майбутніх педагогів.

Заслуговує на увагу теза вченого про необхідність зміни змісту навчання в педагогічних навчальних закладах. За твердженням Стельмаховича М. Г., предметом вивчення й застосування на межі ХХ–ХХІ ст. має стати «педагогіка українська, історія української педагогіки, теорія і практика українського національного виховання, українська порівняльна педагогіка, українська етнопедагогіка і етнопсихологія, українська дидактика, українське школознавство, українське родинознавство (фамілістика), українська педагогічна філософія, українська родинна педагогіка і т. д.».

Аналіз навчальних планів освітніх закладів України доводить, що наукові передбачення Стельмаховича М. Г., обґрунтування ним процесу оновлення змісту освіти втілюються в життя. Практика підтверджує висновок ученого, що «90-ті роки ХХ століття в історії української педагогіки – епоха Ренесансу національної освіти».

Педагог зробив значний внесок у розробку теорії клубної роботи студентів, яка входить у державну систему вищої освіти України.

Чільне місце у практичній і науково-теоритичній діяльності академіка АПН України Стельмаховича М. Г. посідала історія педагогіки як навчальна дисципліна. Як теоретик і практик, що на власному досвіді переконався у великих виховних можливостях історії педагогіки й водночас добре знав зміст чинних програм і вузівських підручників, він активно наполягав на необхідності повернення української історико-педагогічної думки до її першовитоків – народного навчально-виховного досвіду.

Він увійшов в історію української педагогічної думки як видатний дослідник народної педагогіки, українського шкільництва, закономірностей і принципів національного виховання, шедеврів української фамілістики.

Науково-експертна діяльність

У 1992 р. — участь у роботі Першого з'їзду педагогічних працівників України як науковий керівник секції «Національна система виховання», член редколегій багатьох педагогічних видань.

У 1993 р. — член редакційної колегії «Вісника Академії педагогічних наук України».

З 1994 р. М. Г. Стельмахович був головою першої у Прикарпатському університеті спеціалізованої Вченої ради за спеціальністю «Теорія та історія педагогіки». За час її функціонування під керівництвом Стельмаховича М. Г. захищено більш як 20 дисертаційних робіт.

Він плідно співпрацював із вченими з Бельгії, Болгарії, Канади, Німеччини, Польщі.

У 1995 р. — член атестаційної комісії Міністерства освіти, яка проводила ліцензування освітньої діяльності Дрогобицького державного педагогічного інституту.

Міжнародне співробітництво

Політична, громадська та волонтерська діяльність

Інформаційна діяльність та зв’язки з громадськістю

У 1993 р. — провідний співробітник (за сумісництвом) Науково-методичного центру «Українська етнопедагогіка і народознавство» АПН України при Прикарпатському університеті ім. Василя Стефаника.

Тривалий час Стельмахович М. Г. співпрацював із науковим центром «Гуцульщина» в селищі Верховина.

Стельмахович М. Г. – Почесний член Товариства української мови «Просвіта» ім. Тараса Шевченка, Всеукраїнського педагогічного товариства ім. Григорія Ващенка.

Зв’язок з Україною (для іноземних діячів)

Основні праці

Стельмахович М. Г. написав понад 300 наукових праць (монографії, навчальні посібники, брошури і статті) з актуальних проблем педагогіки, історії української педагогіки, етнопедагогіки, українознавства, проблем теорії і практики національного виховання, методики викладання української мови у школі, української родинної педагогіки, родинознавства (фамілістики).

Він автор і співавтор важливих у педагогічній науці концепцій: «Педагогіка народознавства» (1990), «Дошкільне виховання в Україні» (1993), «Шляхи гуманізації педагогічної науки в Україні» (1997), був науковим консультантом «Концепції школи нової генерації української національної школи-родини» (1994), яку підготували науковці Інституту українознавства Київського національного виховання у школах і вузах, що й відображено в підготовлених за його участі вузівських програмах з історії педагогіки (1993) та української педагогіки (1993). У 1993 р. учений оприлюднив першу в Україні авторську програму з українського родинознавства.

Головна праця Стельмаховича М. Г. «Народна педагогіка» (1985), де він широко використовуючи різноманітний матеріал українського фольклору, етнографії, надбання передової думки, повсякденної практики родинного виховання в українських сім'ях, розкриває сутність народної педагогіки, її ідеали, традиції, зв'язок з історією і культурою.

Праці педагога: «Народна дидактика» (1985), «Система роботи з розвитку зв’язного мовлення в 4—8 класах» (1981), «Народне дитинознавство» (1991), «Українська народна педагогіка» (1992), «Українське родинознавство» (1994), «Українознавство» (1994), «Методика викладання народознавства в школі» (1995),«Українознавство в національній школі» (1995), «Українська родинна педагогіка» (1996), методичний посібник для педагогічних факультетів і вчителів початкових класів «Теорія і практика українського національного виховання» (1996).

Науковий доробок Стельмаховича М. Г. щодо проблем української етнопедагогіки започаткували його праці «Мудрість народної педагогіки» (1971) та «Педагогіка життя» (1989).

Статті у періодичних виданнях: «Хліб у народній педагогіці» (1981), «Земля у народній педагогіці» (1983), «Із джерел народної мудрості» (1984), «Шануймо українського вчителя» (1995), «Оберігаймо святе ім’я Матері» (1995) та ін.

Досягнення

Визнання

У 2002 р. Івано-Франківською обласною державною адміністрацією започатковано педагогічну премію імені Мирослава Стельмаховича, якою відзначають педагогів за значний внесок у розвиток освітньої галузі Прикарпаття.

Його ім’ям названо одну з вулиць м. Івано-Франківська.


На базі Коломийського педагогічного коледжу Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника. Відбувся круглий стіл на тему «Мирослав Стельмахович і сучасність: ідеї, пошуки, перспективи».



Фахівцями Львівської обласної науково-педагогічної бібліотеки підготовлено книжково-журнальну виставку «Мирослав Стельмахович і сучасність: ідеї, пошуки, перспективи».


Всеукраїнська науково-практична конференція «Мирослав Гнатович Стельмахович – видатний український педагог». Виступ доньки М. Г. Стельмаховича Оксани Мирославівн, у заміжжі Нахлік, кандидата філологічних наук, старшої наукової співробітниці Інституту Івана Франка НАН України.



Меморіальна дошка на будинку-музеї Івана Франка у Івано-Франківську на вул. Грушевського, 4.



Урочисте відкриття пам’ятного барельєфу академіку Мирославу Стельмаховичу на фасаді Коломийського педагогічного коледжу, 2022 р.

Нагороди

За свою педагогічну працю Стельмахович М. Г. нагороджено численними відзнаками, зокрема Почесними грамотами Міністерства освіти і науки України та НАПН України.


1980 Відмінник народної освіти


1985 медаль "Ветеран праці"


1990 медаль А. С. Макаренка


1991 срібна медаль головного комітету Виставки досягнень народного господарства


1996 друга премія Президії АПН України за наукові праці, опубліковані у 1995 р.


Родинні зв’язки

Дружина (з 1958 р.) Стельмахович Мирослава Дмитрівна - вчителька математики.

Діти:

Донька Стельмахович (Нахлік) Оксана Мирославівна (19.04.1959) - кандидат філологічних наук, старша наукова співробітниця Інституту Івана Франка НАН України.

У 1980 р. закінчила філологічний факультет (українське відділення) Івано-Франківського державного педагогічного інституту ім. В. С. Стефаника.

З 1981-1985 рр. навчалася в аспірантурі при кафедрі української літератури Київського державного педагогічного інституту ім. О. М. Горького (нині Український державний університет імені Михайла Драгоманова).

28 червня 1985 р. захистила кандидатську дисертацію на тему: «Творчість Марійки Підгірянки в західно-українському літературному процесі початку ХХ століття».

З 1988-1992 рр. працювала редактором головної редакції видавництва «Веселка».

У 2006 р. присвоєно Вчене звання старшого наукового співробіт­ника.

У 2010 р. - Лауреат Чернігівської літературно-мистецької премії ім. М. Коцюбинського.

Від жовтня 2018 р. – старша наукова співробітниця відділу франкознавства.

Додаткові відомості

Фотогалерея

Відеоматеріали


Цікаві факти і висловлювання

“Сім’я - це життєвий осередок, що приводить на світ божий, плекає найвищу цінність людства – дітей, цвіт нації, майбутнє народу, завдяки яким кожен батько і мати мають реальну можливість повторити та продовжити в своїх потомках. Кожна людина є смертною, але сім’я, рід, родина, народ безсмертні".

(Стельмаховч М. Г.)


«Дивлячись у минуле – зніміть капелюхи. Дивлячись у майбутнє – засукайте рукави».

(Стельмаховч М. Г.)

Довідка

Стельмахович Мирослав Гнатович (іноз. Stelmakhovych Myroslav) - український вчений-педагог, філолог, викладач, фахівець з історії й теорії педагогіки, народної педагогіки, дослідник етнопедагогіки та традиційного родинного виховання, дійсний член АНП України, доктор педагогічних наук.

Місце народження - с. Уличне Дрогобицький район, Львівська область, Україна (25.06.1934 - 23.04.1998).

Місце навчання - Дрогобицький державний педагогічний інститут ім. І. Я. Франка.

Місце роботи - Коломия, Івано-Франківськ, Львів, Україна.

Напрями діяльності - педагогіка.

Найвизначніші праці - Народна педагогіка.

Основні нагороди - Відмінник народної освіти.

Науковий напрям - національна освіта.

Пов’язані статті УЕЕО

Джерела

  1. Васильчук С. В. Мирослав Гнатович Стельмахович (1934–1998): біобібліогр. довідник / авт.-упоряд. С. В. Васильчук; [передм. М. Б. Євтуха; ред. М. М. Васильчук]; АПН України. Київ: Вік, 1998. 62 [2] с.
  2. Завгородня Т. К. Стельмахович Мирослав Гнатович (1934–1998). Українська педагогіка в персоналіях: навч. посіб. для студентів вищ. навч. закл.: у 2 кн. / за ред. О. В. Сухомлинської. Київ, 2005. Кн. 2: ХХ століття. С. 525–530.
  3. Квасниця І. Стельмахович Мирослав Гнатович. Спадщина України: [офіц. сайт]. URL: http://www.spadshina.com/programs/tvortsi-respubliki-ukrayini.100-rokiv-derzhavnosti/stelmahovich-miroslav-gnatovich/.
  4. Келембет Л. Мирослав Стельмахович – сподвижник української етнопедагогіки. Джерела. 2022. № 1–4. С. 26–28. – URL: http://repositsc.nuczu.edu.ua/bitstream/123456789/16313/1/Іванофранківськ.pdf.
  5. Кононенко В. І. Видатний педагог. Сподвижник української етнопедагогіки (на пошану дійсного члена АПН України Мирослава Стельмаховича). Івано-Франківськ, 1999. С. 6.
  6. Лемко Г. І. Сім’я як фактор виховання ціннісних орієнтацій у спадщині М. Стельмаховича. Інновац. педагогіка. 2020. Вип. 27. С. 190–193. – Бібліогр.: 4 назви. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/innped 2020 27 40.
  7. Стельмахович М. Педагогічні умови ефективного використання українознавства в системі родинного виховання. Українське народознавство і проблеми національного виховання школярів. Іван-Франківськ, 1995. С. 45.
  8. Стельмахович М. Навчальним закладам нового типу українську педагогічну науку. Підготовка педагогічних кадрів і діяльність навчальних закладів нового типу в системі національної освіти: досвід і перспективи розвитку. Чернівці, 1998. Ч. І. С. 8.
  9. Стельмахович Мирослав Гнатович. Хто є хто в Україні: біографічний словник. 1997. Київ: Феникс: 1997. С. 252.
  10. Швед Г. В. Ідеї родинного виховання в педагогічній спадщині М. Стельмаховича. Таврійський вісн. освіти. 2020. № 1. С. 18–23. Бібліогр.: 7 назв.

Автор


Оприлюднено: 26.08.2024

Останні зміни: 23.08.2024

Модератор: Литовченко О. В.

Обговоріть цю сторінку
Кількість переглядів
1200 1000 800 600 400 200 0 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 2 10 4 14 18 348 636
Цитувати статтю
Прізвище Ім'я, та Прізвище Ім'я. Стельмахович Мирослав Гнатович. Українська електронна енциклопедія освіти. 2025. URL: https://eduglos.iitta.gov.ua/index.php/Стельмахович Мирослав Гнатович (дата звернення: 18.липень.2025).
Прізвище, І., Прізвище, І. (2025, липень 18). Стельмахович Мирослав Гнатович. Українська електронна енциклопедія освіти. Взято з https://eduglos.iitta.gov.ua/index.php/Стельмахович Мирослав Гнатович.
І. Прізвище, І. Прізвище "Стельмахович Мирослав Гнатович," Українська електронна енциклопедія освіти, 2025. [Електронний ресурс]. Доступно: https://eduglos.iitta.gov.ua/index.php/Стельмахович Мирослав Гнатович. Дата звернення: липень 18, 2025.
Прізвище, Ім'я, та Прізвище, Ім'я. "Стельмахович Мирослав Гнатович." Українська електронна енциклопедія освіти 18 липень 2025. Веб. 18 липень 2025.
Прізвище, Ім'я, та Прізвище, Ім'я. 'Стельмахович Мирослав Гнатович' Українська електронна енциклопедія освіти (Київ, 18 липень 2025) дата звернення 18 липень 2025.
Прізвище, Ім'я, та Прізвище, Ім'я. 2025. "Стельмахович Мирослав Гнатович." Українська електронна енциклопедія освіти. Дата звернення липень 18, 2025. https://eduglos.iitta.gov.ua/index.php/Стельмахович Мирослав Гнатович.
Прізвище, Ім'я, та Прізвище, Ім'я. 2025. Стельмахович Мирослав Гнатович. Українська електронна енциклопедія освіти. Доступно: <https://eduglos.iitta.gov.ua/index.php/Стельмахович Мирослав Гнатович> [Дата звернення 18 липень 2025].
Прізвище, Ім'я, та Прізвище, Ім'я. Стельмахович Мирослав Гнатович. Українська електронна енциклопедія освіти. [Інтернет]. Київ: ІЦО НАПН України; 2025 [оновлено 2025 липень 18; цитовано 2025 липень 18]. Доступно: https://eduglos.iitta.gov.ua/index.php/Стельмахович Мирослав Гнатович.
Або скористайтесь сервісом офомлення бібліографічних описів для енциклопедичних статей