Українська електронна енциклопедія освіти

Ukrainian Electronic Encyclopedia of Education

Новини

2025-07-03
Семінар для редакторів: Червень 2025
Переглянути
2025-07-03
Семінар редакторів: Червень 2025
Переглянути
2025-07-01
Завершення курсу "Українська електронна енциклопедія освіти: технології наповнення цифровим контентом"
Переглянути
А Б В Г Ґ Д Е Є Ж З И І Ї Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Ь Ю Я
1 2 3 4 5 6 7 8 9 0
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Наукова школа Жалдака М. І.

Наукова школа Жалдака М. І. - (іноз. Scientific school Zhaldak М. І.) - наукова школа, що заснована Жалдаком Мирославом Івановичем у 1985 р.

Наукова школа Жалдака М. І.
Наукова школа Жалдака М. І.
Назва Наукова школа Жалдака М. І.
Name Scientific school Zhaldak М. І.
Рік заснування 1985
Об’єкт досліджень інформатизація закладів освіти
Країна Україна
Засновник Жалдак Мирослав Іванович
Представники Морзе Н. В., Триус Ю. В., Горошко Ю. В., Рамський Ю. С., Жук Ю. О., Спірін О. М., Семеріков С. О., Раков С. А., Шавальова О. В., Гончарова О. М., Сейдаметова З. С., Смирнова-Трибульська Є. М. та ін.
Вебсайт https://zhaldak.fi.npu.edu.ua/naukova-shkola

Історична довідка

Заснування

Орієнтованою датою заснування наукової школи є 1985 рік.

Як зазначає Михалін Г. О. «… поступово навколо М. І. Жалдака утворилася команда, а згодом і наукова школа, яку він і очолив». У період з 1985 р. до 2010 р. до цієї школи увійшли сотні педагогів з усіх куточків України, науково-педагогічна діяльність яких пов’язана з педагогічним програмним засобом GRAN, створеним під керівництвом Жалдака М. І.

Етапи розвитку

Після захисту докторської дисертації лідерська роль Жалдака М. І. проявилася повною мірою. Якщо за період з 1965 р. до 1990 р. під його керівництвом підготовлено і захищено лише дві дисертації (Триус Ю. В. та Морзе Н. В.), то за період з 1990 р. до 2010 р. значно збільшилася кількість захищених як кандидатських, так і докторських дисертацій, і нині його учні працюють у провідних закладах загальної середньої, професійної та вищої освіти України та зарубіжжя.

Засновник

Кожен час, епоха, період історії пов’язані з відповідними людьми, які вплинули на розвиток науки певної галузі, одним з них і був Жалдак Мирослав Іванович. Упродовж свого життя він демонстрував суспільству потенціал талановитого вченого, сильного лідера, прогресивного педагога і мудрого наставника. Результати наукової праці та його творчий доробок дають підстави стверджувати, що наразі ним сформовано солідну наукову школу дослідників теорії і методики навчання інформатики та використання інформаційно-комунікаційних технологій в освіті.

Жалдак М. І. – доктор педагогічних наук, професор, дійсний член НАПН України, багато років був завідувачем кафедри теоретичних основ інформатики Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова, знаний в Україні та за кордоном учений, організатор вітчизняної освіти і науки. У Національному педагогічному університеті (НПУ) імені М. П. Драгоманова у 2008 р. було створено Інститут інформатики, де Жалдака М. І. обрали його директором та завідувачем кафедри теоретичних основ інформатики. Він сам був завжди на передових позиціях і залучав до цього своїх учнів, набув послідовників, згуртував навколо себе коло однодумців.

Досліджувати біографію і діяльність наукової школи Жалдака М. І. легко і одночасно важко, оскільки він був доброзичливим, відкритим, користувався повагою людей, мав харизму, а його науковий доробок великий і різноманітний. Жалдак М. І. є помітною постаттю сучасної української педагогічної науки. Висока порядність, простота, скромність, принциповість та рішучість у відстоюванні своїх позицій, уміння працювати з людьми стала зразком відданості та служінню педагогічній ниві, якій він присвятив себе. Його плідна праця щедра на життєдайні плоди, повагу та любов. І результатом цього є надзвичайно потужна наукова школа, яку започаткував Жалдак М. І.

Доктрина / Засадничі ідеї / Система поглядів

Методологія

З огляду на [1-5] окреслимо основні напрями роботи наукової школи, засновником якої був академік Жалдак М. І.:

− особливості навчання інформатики у школах та підготовка учителів інформатики до цього;

− розроблення електронних освітніх ресурсів (педагогічних програмних засобів), орієнтованих на шкільний курс математики, простих для опанування учнями, зручних у користуванні;

− створення комп’ютерно орієнтованих систем навчання математики у різноманітних навчальних закладах;

− розроблення й удосконалення методичних систем навчання інформатики та математики студентів закладів вищої освіти;

− упровадження технологій дистанційного навчання інформатичних та математичних дисциплін;

− розроблення інформаційно-дидактичних і навчально-методичних матеріалів, зокрема створення нових підручників, задачників, навчальних посібників для школи, для вчителів і студентів педагогічних університетів;

− упровадження інформаційно-комунікаційних технологій навчання, управління та підтримки наукових досліджень.

Здобутки

Наукове й практичне значення

На початку 1990-х років в НПУ імені М. П. Драгоманова були створені позитивні передумови виникнення науково-педагогічної школи з проблеми інформатизації середньої та вищої педагогічної освіти. Під керівництвом і за безпосередньої участі Жалдака М. І. було розроблено низку концепцій, стандартів, навчальних матеріалів, навчально-методичних та програмно-методичних комплексів: зміст і програми курсів «Чисельні методи», «Математична логіка і теорія алгоритмів», «Основи інформатики», «Інформатика», «Обчислювальна практика» для фізико-математичних факультетів педагогічних інститутів (1992 р.), поглибленого вивчення математики в школі (2001 р.), концепція інформатизації освіти в Україні (1994 р.), концепція змісту наскрізної освіти з інформатики і обчислювальної техніки для всіх ланок освіти (1993 р.), Державний стандарт загальної середньої освіти в Україні з інформатики (2003 р.), типова програма кандидатського іспиту із спеціальностей 13.00.02 «Теорія і методика навчання інформатики» (1999 р.) і 13.00.10 «Інформаційно-комунікаційні технології в освіті» (2008 р), Галузевих стандартів вищої освіти напряму підготовки 0101 Педагогічна освіта. Спеціальність 6.010100 Педагогіка і методика середньої освіти – Математика і фізика (2002 р.).

У роботах Жалдака М. І. започатковано сучасні комп’ютерно орієнтовані методичні системи навчання математики і, частково, фізики, орієнтовані на гармонійне педагогічно доцільне і виважене поєднання надбань традиційних методичних систем навчання і сучасних інформаційно-комунікаційних технологій. Досить відомий нині в школах і педагогічних університетах України програмний комплекс GRAN був розроблений Жалдаком М. І. і його аспірантом Пеньковим А. В. ще у 1989 р. Програмно-методичний комплекс GRAN разом з іншими підручниками і посібниками для студентів педагогічних університетів, учителів та учнів середніх навчальних закладів («Теорія ймовірностей і математична статистика», «Стохастика», «Математика з комп’ютером») містить понад 20 книжок, електронні копії яких доступні на авторському сайті.

Поширення та суспільний вплив

Жалдак М. І. був постійним членом (а з 2003 р. головою) спеціалізованої Вченої ради Д 26.053.03 при НПУ імені М. П. Драгоманова із захисту докторських дисертацій за спеціальністю 13.00.02 – теорія і методика навчання (математика, інформатика). Відзначимо, що саме під керівництвом Жалдака М. І. цей науковий напрям досяг найвищої популярності, адже з усієї України приїздять здобувачі, щоб захистити свої наукові результати в цій спеціалізованій вченій раді.

Наголосимо, що у 2008 р. за ініціативи академіків НАПН України Бикова В. Ю. та Жалдака М. І. в Інституті інформаційних технологій і засобів навчання НАПН України у складі 11 осіб була створена робоча група для підготовки проекту паспорта нової наукової спеціальності 13.00.10 – «Інформаційно-комунікаційні технології в освіті», який було затверджено ВАК України у 2009 р. Ця спеціальність належить до галузі педагогічних наук, що досліджує теоретичні й методичні проблеми використання ІКТ в освіті, психолого-педагогічного обґрунтування розроблення цих технологій для забезпечення функціонування і розвитку освітніх систем.

У 2010 р. Жалдак М. І. увійшов до складу вперше створеної в Україні в ІІТЗН НАПН України спеціалізованої докторської вченої ради зі спеціальності 13.00.10. Ця рада вирізняється серед інших унікальним складом, оскільки поєднує видатних особистостей, відомих не тільки в Україні, а й за кордоном – науковців, управлінців, практиків, які мають наукові ступені в різних галузях наук і зробили вагомий внесок в комп’ютеризацію загальноосвітніх та вищих педагогічних навчальних закладів, інформатизацію науково-освітнього простору України.

Жалдак М. І. із великим натхненням піклувався про молодь й активно залучав талановитих студентів до наукової роботи й навчання в аспірантурі, а здібних колег рекомендував до докторантури. За науковим консультуванням Жалдака М. І. підготовлено 16 докторів та 37 кандидатів педагогічних наук (авторський сайт).

На переконання багатьох провідних науковців наукова школа академіка Жалдака М. І. є джерелом для створення і розвитку нових наукових шкіл, які згодом очолили його учні.

Жалдаку М. І. вдалося підготувати і зосередити висококваліфіковані наукові і науково-педагогічні кадри на пріоритетних і перспективних напрямах інформатизації навчального процесу у школах і закладах вищої освіти, що визначають інноваційний розвиток освіти і науки України.

Видатні представники

Жалдак М. І. – науковий керівник та консультант

1987 - Морзе Н. В., Триус Ю. В.

1990 - Пеньков А. В.

1991 - Дровозюк В. В.

1992 - Горошко Ю. В.

1995 - Жук Ю. О., Фіньков А. В.

1997 - Головань М. С.

1998 - Смирнова Є. М.

1999 - Чепрасова Т. І.

2001 - Зайцева Т. В., Вітюк О. В.

2002 - Архіпова Т. Л., Лупан І. В.

2003 - Смалько О. А., Дем’яненко В. М., Морзе Н. В. (докторська)

2004 - Габрусєв В. Ю., Михалін Г. О. (докторська)

2005 - Красюк Ю. М., Лотюк Ю. Г., Шиман О. І., Раков С. А. (докторська), Триус Ю. В. (докторська)

2007 - Шавальова О. В., Гончарова О. М. (докторська), Сейдаметова З. С. (докторська)

2008 - Крамаренко Т. Г., Смирнова-Трибульська Є. М. (докторська)

2009 - Лиходєєва Г. В., Кобильник Т. П., Спірін О. М. (докторська), Семеріков С. О. (докторська)

2010 - Франчук В. М., Ганжела С. І., Ліпінська А. В.

2011 - Яшанов С. М. (докторська)

2012 - Алєксєєв О. М. (докторська)

2013 - Почтовюк С. І., Шевчук Л. Д., Косова К. О., Трофименко В. І., Горошко Ю. В. (докторська), Рамський Ю. С. (докторська)

2014 - Франчук Н. П., Колчук Т. В., Барановська В. М.

2015 - Єфименко В. В.

2016 - Бугаєць Н. О., Біляй І. М.

2018 - Біляй Ю. П., Шакотько В. В., Жук Ю. О. (докторська), Підгорна Т. В. (докторська)

2020 - Франчук В. М. (докторська)

2021 - Іващенко А. А., Вакуленко І. В.

Авторське відображення фрагменту наукової школи Жалдака М. І., що включає фахівців з наукової спеціальності 13.00.10 – інформаційно-комунікаційні технології в освіті (01 – Освіта / Педагогіка)

Позначення: блакитний колір – докторські дисертації, фіолетовий – кандидатські дисертації та доктори філософії (за напрямами).

Послідовники, прихильники

Гриб’юк О. О., Самусенко П. Ф.

Зв’язок з Україною (для іноземних шкіл)

Основні публікації

Додаткові відомості

Фотогалерея

2019 р. Засідання спеціалізованої вченої ради в ІЦО НАПН України, Жалдак М. І. присутній на захисті дисертацій зі спеціальності 13.00.10

Відеоматеріали

Provided ID could not be validated. Provided ID could not be validated.

Цікаві факти і висловлювання

“Жити треба скромно і в труді”. (Жалдак М. І.)

Довідка

Наукова школа Жалдака М. І. (іноз. Scientific school Zhaldak M. I. ) - наукова школа заснована Жалдаком Мирославом Івановичем у 1985 р.

Об’єкт досліджень - педагогіка

Рік заснування - 1985, Україна, Київ.

Організатор - Жалдак Мирослав Іванович. Представники - Морзе Н. В., Триус Ю. В., Горошко Ю. В., Рамський Ю. С., Жук Ю. О., Спірін О. М., Семеріков С. О., Раков С. А., Шавальова О. В., Гончарова О. М., Сейдаметова З. С., Смирнова-Трибульська Є. М.

Вебсайт - https://zhaldak.fi.npu.edu.ua/naukova-shkola

Пов’язані статті УЕЕО

НАПН України, Жалдак М. І.

Джерела

  1. Роль наукової школи академіка М. І. Жалдака в інформатизації середньої та вищої педагогічної освіти України / Биков В. Ю. [та ін.]. Інформац. технол. і засоби навчання. 2017. № 4(60). С. 1-16. URL: https://journal.iitta.gov.ua/index.php/itlt/article/view/1836/1235.
  2. Жалдак Мирослав Іванович: веб-сайт. URL: http://www.zhaldak.npu.edu.ua/nahorody-pochesni-vidznaky.
  3. Мирослав Іванович Жалдак: біобібліогр. покажч. / упоряд.: О. С. Антоненко. Київ, 2011. 100 c. (Серія «Вчені НПУ імені М. П. Драгоманова»).
  4. Михалін Г. О. З історії становлення Київської наукової школи у галузі інформатико-математичної освіти. Науковий часопис Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова. Серія 2: Комп’ютерно-орієнтовані системи навчання: зб. наук. пр. / Нац. пед. ун-т ім. М. П. Драгоманова. Київ, 2010. Вип. 9 (16). С. 105-110.
  5. Яцишин А. В. Теоретико-методичні основи використання цифрових відкритих систем у підготовці аспірантів і докторантів з наук про освіту: дис. … д-ра пед. наук: 13.00.10 / Ін-т інформац. технол. і засобів навчання НАПН України. Київ, 2021. 636 с.

Автор


Оприлюднено: 09.09.2024

Останні зміни: 06.09.2024

Модератор: Литовченко О. В.

Обговоріть цю сторінку
Кількість переглядів
1200 1000 800 600 400 200 0 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 9 77 32 281 89 146 24
Цитувати статтю
Прізвище Ім'я, та Прізвище Ім'я. Наукова школа Жалдака М. І.. Українська електронна енциклопедія освіти. 2025. URL: https://eduglos.iitta.gov.ua/index.php/Наукова школа Жалдака М. І. (дата звернення: 18.липень.2025).
Прізвище, І., Прізвище, І. (2025, липень 18). Наукова школа Жалдака М. І.. Українська електронна енциклопедія освіти. Взято з https://eduglos.iitta.gov.ua/index.php/Наукова школа Жалдака М. І..
І. Прізвище, І. Прізвище "Наукова школа Жалдака М. І.," Українська електронна енциклопедія освіти, 2025. [Електронний ресурс]. Доступно: https://eduglos.iitta.gov.ua/index.php/Наукова школа Жалдака М. І.. Дата звернення: липень 18, 2025.
Прізвище, Ім'я, та Прізвище, Ім'я. "Наукова школа Жалдака М. І.." Українська електронна енциклопедія освіти 18 липень 2025. Веб. 18 липень 2025.
Прізвище, Ім'я, та Прізвище, Ім'я. 'Наукова школа Жалдака М. І.' Українська електронна енциклопедія освіти (Київ, 18 липень 2025) дата звернення 18 липень 2025.
Прізвище, Ім'я, та Прізвище, Ім'я. 2025. "Наукова школа Жалдака М. І.." Українська електронна енциклопедія освіти. Дата звернення липень 18, 2025. https://eduglos.iitta.gov.ua/index.php/Наукова школа Жалдака М. І..
Прізвище, Ім'я, та Прізвище, Ім'я. 2025. Наукова школа Жалдака М. І.. Українська електронна енциклопедія освіти. Доступно: <https://eduglos.iitta.gov.ua/index.php/Наукова школа Жалдака М. І.> [Дата звернення 18 липень 2025].
Прізвище, Ім'я, та Прізвище, Ім'я. Наукова школа Жалдака М. І.. Українська електронна енциклопедія освіти. [Інтернет]. Київ: ІЦО НАПН України; 2025 [оновлено 2025 липень 18; цитовано 2025 липень 18]. Доступно: https://eduglos.iitta.gov.ua/index.php/Наукова школа Жалдака М. І..
Або скористайтесь сервісом офомлення бібліографічних описів для енциклопедичних статей