Інститут вивчення освіти(ІВО НАПНУ) - (іноз. Institute for the Study of Education of the NAES of Ukraine (ISE NAES of Ukraine)) - установа з науково-методичного вивчення інформатизації освіти та педагогічної науки в Україні
Інститут вивчення освіти
Офіційна назва
Інститут вивчення освіти (ІВО НАПНУ)
Name
Institute for the Study of Education of the NAES of Ukraine (ISE NAES of Ukraine)
Заклад створений 16 червня 1999 року рішенням Президії Академії педагогічних наук України відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 07 червня 1999 року №988.
Заснування і розвиток Інституту зумовлені необхідністю розв’язання завдань розбудови і вдосконалення освіти України.
Першим директором Інституту став Петренко Іван Іванович, доктор технічних наук, професор, дійсний член (академік) НАПН України, Заслужений діяч науки і техніки України, Державної премії України в галузі науки і техніки. З 2023 р. установу очолює Сидорчук Сидір Сидорович, доктор технічних наук, професор.
Факультети, інститути, спеціальності, кількість здобувачів, викладачів та ін.
Науково-дослідна діяльність
Діяльність Інституту спрямована на дослідження:
методологічних та науково-методичних проблем інформатизації освіти;
обґрунтування принципів і засад відкритої освіти;
дослідження освітніх інновацій та розроблення методик їх впровадження в освітньо-наукову практику.
Відповідно до статуту Інституту, його основними завданнями і напрямами діяльності є:
здійснення теоретичних та експериментальних досліджень щодо створення і використання засобів навчання та ІКТ у навчально-виховному процесі закладів освіти усіх типів;
розробка стандартів, методик сертифікації засобів навчання, приладів, обладнання та устаткування, інформаційно-комунікаційних технологій в освіті;
проєктування системи інформаційної підтримки освітнього простору України;
організація і проведення наукових і науково-практичних конференцій, семінарів.
Основні напрями:
науково-дослідний: розробка наукових проблем та проведення експериментальних досліджень;
науково-експериментальний: створення мережі наукових центрів, електронних технологій дистанційного навчання й освіти;
міжнародний: співпраця із закладами освіти, науковими установами та виробничими підприємствами інших країн, що досліджують і розв’язують споріднені проблеми; проведення спільних досліджень, виконання спільних програм і проєктів.
Підготовка наукових кадрів
У 2008–2009 році організація ФФФ стала ініціатором створення нової наукової спеціальності 13.00.10 – ІКТ в освіті (галузь – педагогічні науки) для захисту кандидатських та докторських дисертацій і присвоєння вчених звань.
У 2010 році вперше в Україні розпочалася підготовка аспірантів за цією спеціальністю.
За період з 2010–2020 роки у спеціалізованій вченій раді Інституту захищено 29 дисертаційних робіт (15 кандидатських, 5 докторських).
У 2016 році було розроблено освітньо-наукову програму «Інформаційно-комунікаційні технології в освіті» для підготовки фахівців третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти за спеціальністю 011 – науки про освіту.
«Системи навчання і освіти в комп’ютерно орієнтованому середовищі». Керівник – Биков Валерій Юхимович (д.т.н., проф., дійсний член НАПН України). Напрями роботи: моделювання організаційних систем відкритої освіти; засоби і технології комп’ютерно орієнтованого навчального середовища.
«Електронні відкриті системи та інформатична підготовка вчителя». Керівник – Спірін Олег Михайлович (д. пед. н., проф., член-кореспондент НАПН України). Напрями роботи: теорії і методики навчання основ інформатики.
Спільні науково-дослідні лабораторії
Створено спільні науково-дослідні лабораторії з Херсонським державним університетом, Державним університетом «Житомирська політехніка», Центральноукраїнським державним педагогічним університетом імені Володимира Винниченка.
Виконувались спільні дослідження з Науково-дослідним центром навчально-наукових приладів Інституту прикладної фізики НАН України. Інститут є співзасновником та здійснює координацію роботи Наукового Центру засобів навчання на базі Центральноукраїнського державного педагогічного університету ім. В. Винниченка.
Міжнародна співпраця
Здійснюється міжнародна співпраця з питань наукового співробітництва, обміну досвідом, спільних публікацій, наукових заходів з:
Інститут співпрацює з провідними світовими компаніями в галузі інформаційних технологій: Mіcrosoft, Cіsco, VMware та ін.
Укладено угоду про співробітництво з Педагогічним університетом у Кракові (Польща).
Участь у наукових та освітніх проєктах
У 2024 р. Інститут став учасником проєкту "Повна назва проєкту" (АБР-РА-101129029), що виконуватиметься протягом 2024-2026 рр. в межах ERASMUS+ за напрямом CBHE.
Проведення науково-практичних масових заходів
Інститут є організатором таких щорічних конференцій:
«Інформаційно-комунікаційні технології в освіті» (співорганізатор – Херсонський державний університет)
«Сучасні інформаційні технології» (співорганізатор – Вінницький педагогічний університет)
На базі установи проводяться такі науково-методичні семінари:
«Штучний інтелект в освіті»
«Сучасні комунікаційні засоби»
Видавнича діяльність
ІЦО НАПН України є співзасновником таких наукових видань, як:
науково-практичний журнал «Технології освіти» (спільно з Національним технічним університетом «Харківський політехнічний інститут»; Харківським національним університетом міського господарства ім. О.М. Бекетова, 4 випуски на рік), (http://les.khpі.edu.ua/).
Локальна мережа установи забезпечує доступ до мережі Інтернет. Інституту належать два домени, на яких розміщені сайти інформаційних науково-освітніх ресурсів, включаючи технологічні.
Послуги та заходи
Вплив і суспільне значення
Колектив установи брав активну участь у розробленні й виконанні державних документів з розвитку освіти та державних програм, а саме:
Наукові розробки працівників Інституту за результатами щорічного конкурсу Національної академії педагогічних наук України відзначені дипломами першого і другого ступеню за кращу наукову роботу.
У наших школах не повинно бути нещасливих дітей, душу яких гнітить думка, що вони ні на що не здібні. Успіх у навчанні – єдине джерело внутрішніх сил дитини, які породжують енергію для переборення труднощів, бажання вчитися. (Сухомлинський В.О.)
Довідка
Інститут вивчення освіти, Національна академія педагогічних наук України (ІВО НАПН України) (іноз. Institute for the Study of Education of the NAES of Ukraine (IDE NAES of Ukraine)) - установа з науково-методичного вивчення інформатизації освіти та педагогічної науки в Україні.
Тип закладу - наукова установа, форма власності - державна, рік заснування - 1999, Україна, Київ.
Інститут педагогічної освіти і освіти дорослих імені Івана Зязюна функціонує в структурі Національної академії педагогічних наук України 25 років. В історії становлення і розвитку можемо виокремити чотири етапи, на кожному з яких реалізовувались такі завдання: здійснення фундаментальних досліджень, участь у розробленні державних освітянських законодавчих документів, впровадження інноваційних освітніх методик, технологій в освітній процес закладів вищої освіти та освіти дорослих, співробітництво з вітчизняними і зарубіжними науковими центрами і вищими навчальними закладами.[1][2]
Інститут був створений відповідно до Постанови Президії Академії педагогічних наук України 24 листопада 1993 р. (протокол № 1-7/10-56). Фундаторами академічної інституції виступили знані в Україні і зарубіжжі науковці – доктор філософських наук, професор, академік АПН України Іван Андрійович Зязюн і доктор педагогічних наук, професор, тоді – член-кореспондент АПН України Нелля Григорівна Ничкало. Іван Андрійович Зязюн (1938–1914) – доктор філософських наук, професор, академік Національної академії педагогічних наук України, перший Міністр народної освіти незалежної України (1990–1992 рр.). Директор Інституту з 1993 по 2014 рр. Прагнучи бути взірцем людяності, інтелігентності, наукової культури, академічної доброчесності, вчений власним прикладом спрямовував науковців, викладачів, учителів до пошуку краси у житті, сприяв формуванню у них ціннісного ставлення до особистості, спрямовував на саморозвиток і самоудосконалення. Упродовж усього життя І.А. Зязюн послідовно та впевнено дотримувався переконань щодо необхідності розвитку педагогічної освіти з урахуванням аксіокультурних, андрагогічних та акмеологічних пріоритетів розвитку особистості педагога. Нелля Григорівна Ничкало, доктор педагогічних наук, професор, дійсний член (академік) Національної академії педагогічних наук України, майже два десятиліття – заступник директора з наукової роботи Інституту.
Нелля Григорівна – знаний в Україні і за кордоном фахівець у галузі теорії, історії і методики професійної освіти, порівняльної професійної педагогіки, становлення особистості фахівця у системі неперервної освіти, керівник наукових шкіл з порівняльно-педагогічних досліджень в освіті дорослих і професійній освіті.
Прізвище Ім'я, та Прізвище Ім'я. Головченко Марина. Українська електронна енциклопедія освіти. 2025. URL: https://eduglos.iitta.gov.ua/index.php/Головченко Марина (дата звернення: 18.липень.2025).
Прізвище, І., Прізвище, І. (2025, липень 18). Головченко Марина. Українська електронна енциклопедія освіти. Взято з https://eduglos.iitta.gov.ua/index.php/Головченко Марина.
І. Прізвище, І. Прізвище "Головченко Марина," Українська електронна енциклопедія освіти, 2025. [Електронний ресурс]. Доступно: https://eduglos.iitta.gov.ua/index.php/Головченко Марина. Дата звернення: липень 18, 2025.
Прізвище, Ім'я, та Прізвище, Ім'я. "Головченко Марина." Українська електронна енциклопедія освіти 18 липень 2025. Веб. 18 липень 2025.
Прізвище, Ім'я, та Прізвище, Ім'я. 'Головченко Марина' Українська електронна енциклопедія освіти (Київ, 18 липень 2025) дата звернення 18 липень 2025.
Прізвище, Ім'я, та Прізвище, Ім'я. 2025. "Головченко Марина." Українська електронна енциклопедія освіти. Дата звернення липень 18, 2025. https://eduglos.iitta.gov.ua/index.php/Головченко Марина.
Прізвище, Ім'я, та Прізвище, Ім'я. 2025. Головченко Марина. Українська електронна енциклопедія освіти. Доступно: <https://eduglos.iitta.gov.ua/index.php/Головченко Марина> [Дата звернення 18 липень 2025].
Прізвище, Ім'я, та Прізвище, Ім'я. Головченко Марина. Українська електронна енциклопедія освіти. [Інтернет]. Київ: ІЦО НАПН України; 2025 [оновлено 2025 липень 18; цитовано 2025 липень 18]. Доступно: https://eduglos.iitta.gov.ua/index.php/Головченко Марина.
Або скористайтесь сервісом офомлення бібліографічних описів для енциклопедичних статей