Професійний відбір (ПВ) - (англ. vocational selection) - структурний елемент державної системи професійної орієнтації населення, науково обґрунтована система заходів, що спрямована на встановлення професійної придатності особи до здійснення конкретних видів професійної діяльності та посад згідно з нормативними вимогами і конкретним робочим місцем. Основною метою професійного відбору є визначення професійної придатності особи, тобто відповідності її індивідуальних особистісних якостей вимогам певної професії й, як наслідок, потенційної здатності працівника ефективно здійснювати відповідну діяльність.
Професійний відбір | |
---|---|
![]() |
Історична довідка
Передумови виникнення / Заснування / Походження
Перше використання терміна "Назва терміну" належить вченому ИИИ у 1999 році
Еволюція формування, становлення
Основні відомості
У структурі професійного відбору виокремлюють чотири компоненти: медичний, фізіологічний, педагогічний і психологічний. В основу професійного відбору покладено конкретні нормативні характеристики (описи) професій, які надають можливість підбирати, розробляти (адаптувати) методи (методики) діагностування та реалізовувати їх під час встановлення відповідності людини конкретній професійній діяльності. У ході проведення процедури ПВ досліджують професійно важливі якості особи, тобто якості, що зумовлюють ефективність її професійної діяльності. Процес професійного відбору може здійснюватися на основі застосування апаратурних, бланкових та інших тестів, а також у формі імітаційного експерименту, ігрового тренінгу тощо, в яких відтворюються ситуації, фрагменти, етапи реальної професійної діяльності. Для проведення тестування та імітування професійної діяльності широко використовують комп’ютерні технології і тренажери.
""Основні етапи професійного відбору"": перший – психологічне вивчення професії з метою виявлення її вимог до людини, результатом якого є професіограма або психограма; другий – добір відповідних психодіагностичних методів дослідження, які дають можливість оцінити професійну придатність людини; третій – психодіагностика, тобто психологічне вивчення претендента на оволодіння професією; четвертий – прогнозування успішності навчання та прийдешньої професійної діяльності на основі співставлення професіограми (психограми) й одержаних психодіагностичних відомостей, перспектив удосконалення та компенсації професійно важливих якостей особистості, ймовірності адаптації до відповідних вимог професії тощо.
Згідно з Законом України «Про охорону праці» до виконання робіт, що потребують професійного добору, допускаються особи за наявності висновку психофізіологічної експертизи. Міністерством охорони здоров’я України визначено перелік робіт, для виконання яких є обов’язковим попередній (періодичні) медичний огляд працівників. Законом України «Про Національну поліцію» встановлюється порядок професійного відбору кандидатів на службу в Національній поліції України. Закон визначає вимоги до кандидатів, порядок їх тестування, проходження медичного огляду, фізичної підготовки та інше. У Законі України «Про військовий обов’язок і військову службу» надано перелік вимог до придатності військовослужбовців і передбачено їх медичний, професійно-психологічний відбір, професійний добір.
Довідка
Професійний відбір (англ. - Vocational selection) - структурний елемент державної системи професійної орієнтації населення, науково обґрунтована система заходів, що спрямована на встановлення професійної придатності особи до здійснення конкретних видів професійної діяльності та посад згідно з нормативними вимогами і конкретним робочим місцем. Основною метою професійного відбору є визначення професійної придатності особи, тобто відповідності її індивідуальних особистісних якостей вимогам певної професії й, як наслідок, потенційної здатності працівника ефективно здійснювати відповідну діяльність.
Джерела
Корольчук М. С., Крайнюк В. М. Теорія і практика професійно-психологічного відбору. Київ: Ніка-Центр, 2012. 532 с.
Корольчук М. С., Крайнюк В. М. Соціально-психологічне забезпечення діяльності в звичайних та екстремальних умовах: навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів. Київ: Ніка-Центр, 2006. 580 с.
Про затвердження Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій: наказ Міністерства охорони здоров’я України № 846/14113 від 23.07.2007. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0846-07#Text.
Психологія професійної діяльності та психологічна діагностика організацій: курс лекцій для студентів денної і заочної форм навчання спеціальності 053 «Психологія», ступінь «Магістр» / укладач О. С. Юрков. Мукачево: МДУ, 2017. 116 с.
Автори
Оприлюднено: 31.06.2025
Останні зміни: 16.06.2025
Модератор: