Електронна інклюзія
Електронна інклюзія (ЕІ) - (англ. e-inclusion) - соціальний рух, що має на меті подолання цифрового розриву, а саме – збільшення доступності цифрових засобів (у т. ч. комп’ютерних і мережних технологій, телебачення, телефонії і т. ін.) для всіх без винятку регіонів планети та всіх категорій осіб, незалежно від їхніх особливостей (національності, раси, статків, статі, соціального становища, функціональних обмежень тощо).
Електронна інклюзія | |
---|---|
![]() |
Історична довідка
Поняття електронна інклюзія набуває офіційного визнання та поширення після його оприлюднення в Міністерській Декларації Європейського союзу (European Union Ministerial Declaration), підписаної в м. Рига (Латвія) у 2006 р. У цій декларації електронна інклюзія визначається як процес використання інформаційно-комунікаційних технологій для досягнення широких цілей (соціальної) інклюзії, що передбачає участь усіх громадян і громад в усіх аспектах діяльності інформаційного суспільства. Електронна інклюзія сприятиме: подоланню розриву між розвиненими та малорозвиненими країнами; розвитку демократичних цінностей та суспільного взаєморозуміння; розширенню прав і можливостей соціально незахищених громадян: малозабезпечених, безробітних, осіб з функціональними обмеженнями.
Передумови виникнення / Заснування / Походження
Еволюція формування, становлення
Основні відомості
Антагоністичним поняттям є «електронна ексклюзія» (буквально – електронне «виключення») – диференціація між різними верствами населення: тими, хто має доступ до сучасних технологій, здатний примножувати власне виробництво, професійні навички, знання, досвід і т. ін., та тими, хто позбавлений цього доступу, ефективних інструментів для розвитку, професійного зростання й самореалізації, опинившись поза межами цивілізаційного прогресу, в умовах так званого цифрового розриву (digital divide).
Запровадження електронної інклюзії є важливим для освіти і спрямоване на подолання цифрового розриву та підвищення рівня освіченості населення віддалених регіонів та соціально вразливих верств, а також поглибленню демократії, соціальній мобільності, економічному зростанню.
Розвинені країни з залученням глобальних корпорацій ініціюють програми і проєкти різного рівня для реалізації ідеї електронної інклюзії, розвитку цифрової компетентності населення, поширення доступних технологій, подолання цифрового розриву (до прикладу: eTEN в Європі, CATIA в Африці, API в Азійсько-Тихоокеанському регіоні, CIH в Новій Зеландії, програма e-inclusion від Hewlett-Packard, проєкти AICTO в арабських країнах та ін.).
Україна активно працює над розвитком електронного урядування та доступу до цифрових технологій (портал «Дія»), забезпечує покриття широкосмугового доступу до мережі Інтернет домогосподарств у всіх населених пунктах, у т.ч. в сільській місцевості (Державна стратегія регіонального розвитку на 2021–2027 роки), впроваджує програми для розширення цифрової грамотності, щоб забезпечити більш рівноправний доступ до можливостей сучасного цифрового світу для всіх верств населення.
Таксономія / Класифікація
Особливості
Додаткові відомості
Фотогалерея
Відеоматеріали
Цікаві факти і висловлювання
Довідка
Електронна інклюзія (англ. - e-inclusion) - соціальний рух, що має на меті подолання цифрового розриву, а саме – збільшення доступності цифрових засобів (у т. ч. комп’ютерних і мережних технологій, телебачення, телефонії і т. ін.) для всіх без винятку регіонів планети та всіх категорій осіб, незалежно від їхніх особливостей (національності, раси, статків, статі, соціального становища, функціональних обмежень тощо).
Джерела
- Носенко Ю. Г. Електронна інклюзія як ефективна стратегія забезпечення доступності та відкритості освіти. Педагогічні інновації: ідеї, реалії, перспективи. 2016. Вип. 2. С. 116–123.
- Glossary: E-inclusion. URL: https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Glossary:E-inclusion
- Riga Ministerial Declaration, 2006. URL: https://ec.europa.eu/information society/activities/ict psp/documents/declaration riga.pdf
- Slootman M., Korthals Altes T., Domagała-Zy´sk E., Rodríguez-Ardura I. An introduction to e-Inclusion. Building Capacity for Inclusive Education in Digital Environments. Eramus+. 2022. URL: https://einclusion.net/project-outputs/handbook-for-inclusive-digital-education/
- Wessels B. E-Inclusion: European Perspectives Beyond the Digital Divide. URL: http://www.igi-global.com/chapter/inclusion-european-perspectives-beyond-digital/41269
Автор
Оприлюднено: 31.12.2024
Останні зміни: 30.12.2024
Модератор: Литовченко О. В.