Українська електронна енциклопедія освіти

Ukrainian Electronic Encyclopedia of Education

Новини

2025-07-03
Семінар для редакторів: Червень 2025
Переглянути
2025-07-03
Семінар редакторів: Червень 2025
Переглянути
2025-07-01
Завершення курсу "Українська електронна енциклопедія освіти: технології наповнення цифровим контентом"
Переглянути
А Б В Г Ґ Д Е Є Ж З И І Ї Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Ь Ю Я
1 2 3 4 5 6 7 8 9 0
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Рядок 24: Рядок 24:
Результати навчання та компетентності, необхідні для присудження освітніх та/або присвоєння професійних кваліфікацій, можуть досягатися та здобуватися:
Результати навчання та компетентності, необхідні для присудження освітніх та/або присвоєння професійних кваліфікацій, можуть досягатися та здобуватися:
<br>
<br>
<nowiki>
# У закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти;
- * У закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти;
# Шляхом формальної, неформальної чи інформальної освіти;
- * Шляхом формальної, неформальної чи інформальної освіти;
# За такими формами освіти: інституційна; індивідуальна; на робочому місці (на виробництві); дуальна, що поєднує навчання осіб у закладах освіти з навчанням на робочих місцях для здобуття певної кваліфікації.
- * За такими формами освіти:
</nowiki>
<br>
*  * Інституційна;
*  * Індивідуальна;
*  * На робочому місці (на виробництві);
*  * Дуальна, що поєднує навчання осіб у закладах освіти з навчанням на робочих місцях для здобуття певної кваліфікації.


=== Джерела ===
=== Джерела ===

Версія за 13:11, 9 травня 2025


Професійна кваліфікація (Професійна кваліфікація) - (англ. Professional Qualification) - визнана або присвоєна/підтверджена суб’єктом, уповноваженим на це законодавством, та засвідчена відповідним документом стандартизована сукупність здобутих особою компетентностей та/або результатів навчання, що дає змогу здійснювати трудові функції, визначені відповідним професійним стандартом

Професійна кваліфікація
{{{Назва}}}


Основні відомості

Професійна кваліфікація (повна професійна кваліфікація) – це визнана або присвоєна/підтверджена суб’єктом, уповноваженим на це законодавством, та засвідчена відповідним документом стандартизована сукупність здобутих особою компетентностей та/або результатів навчання, що дає змогу здійснювати трудові функції, визначені відповідним професійним стандартом. Зміст професійних кваліфікацій визначається професійними стандартами, які в межах професійної діяльності встановлюють трудові функції, кваліфікації відповідно до рівнів Національної рамки кваліфікацій, умови праці, професійно важливі якості, вимоги до професійної освіти і навчання, а також можливі місця роботи.

Професійні кваліфікації для працедавців засвідчують кваліфікаційний рівень та якість знань і вмінь працівників, а у сфері освіти – відповідність сформованих компетентностей вимогам стандартів, що веде до отримання особою диплома, свідоцтва або сертифіката. Процедури присудження (присвоєння), підтвердження кваліфікацій, а також порядок утворення та діяльності і правовий статус суб’єктів, що здійснюють діяльність з оцінювання і визнання освітніх та/або професійних кваліфікацій, визначаються спеціальними законами та іншими нормативно-правовими актами.

Додаткові відомості

Класифікація кваліфікацій

Кваліфікації за змістом класифікуються на:

  1. Освітні;
  2. Професійні.

За обсягом кваліфікації поділяються на: 1. Повні; 2. Часткові; 3. Мікрокваліфікації. Кваліфікація вважається повною в разі здобуття особою повного переліку компетентностей відповідного рівня Національної рамки кваліфікацій, що визначені відповідним стандартом. Часткова професійна кваліфікація – це визнана або присвоєна/підтверджена суб’єктом, уповноваженим на це законодавством, та засвідчена відповідним документом стандартизована сукупність здобутих особою компетентностей та/або результатів навчання, що дає змогу здійснювати частину трудових функцій, визначених відповідним професійним стандартом. Мікрокваліфікація, відповідно до Рекомендацій Ради Європейського Союзу щодо європейського підходу до мікрокваліфікацій для навчання впродовж життя та підвищення здатності до працевлаштування, – це запис результатів навчання, які особа, що навчається, отримала після короткострокового навчання. Такі результати навчання оцінюються на основі прозорих і чітко визначених критеріїв. Мікрокваліфікації розробляються з метою надання особам, які навчаються, конкретних знань, умінь, навичок та компетентностей, що відповідають: 1. Соціальним потребам; 2. Особистісним потребам; 3. Культурним потребам; 4. Потребам ринку праці. Мікрокваліфікації є здобутком особи, яка навчається, можуть широко використовуватися, є портабельними (переносними) і можуть бути: 1. Самодостатніми; 2. Поєднуваними в більші кваліфікації. Вони повинні бути підкріплені гарантією якості відповідно до узгоджених стандартів у певній галузі або сфері діяльності.

Форми здобуття кваліфікацій

Результати навчання та компетентності, необхідні для присудження освітніх та/або присвоєння професійних кваліфікацій, можуть досягатися та здобуватися:

  1. У закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти;
  2. Шляхом формальної, неформальної чи інформальної освіти;
  3. За такими формами освіти: інституційна; індивідуальна; на робочому місці (на виробництві); дуальна, що поєднує навчання осіб у закладах освіти з навчанням на робочих місцях для здобуття певної кваліфікації.

Джерела

Закон України «Про освіту» (від 09.08.2019 № 38-39). URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2145-19 (дата звернення: 13.09.2019).

  1. Про затвердження Національної рамки кваліфікацій: Постанова Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1341. URL: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/1341-2011-%D0%BF (дата звернення: 13.09.2019).
  2. Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо функціонування національної системи кваліфікацій: Закон України від 01.04.2022 № 2179-IX. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2179-20#Text.
  3. Council of the EU (2022). Council Recommendation on a European approach to micro-credentials for lifelong learning and employability. URL: https://bit.ly/3SaYFrJ.

Автори


Оприлюднено: 09.05.2025

Останні зміни: 09.05.2025

Модератор: Радкевич О. П.

Обговоріть цю сторінку
Кількість переглядів
1200 1000 800 600 400 200 0 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 2 3 390 374 149
Цитувати статтю
Прізвище Ім'я, та Прізвище Ім'я. Професійна кваліфікація. Українська електронна енциклопедія освіти. 2025. URL: https://eduglos.iitta.gov.ua/index.php/Професійна кваліфікація (дата звернення: 18.липень.2025).
Прізвище, І., Прізвище, І. (2025, липень 18). Професійна кваліфікація. Українська електронна енциклопедія освіти. Взято з https://eduglos.iitta.gov.ua/index.php/Професійна кваліфікація.
І. Прізвище, І. Прізвище "Професійна кваліфікація," Українська електронна енциклопедія освіти, 2025. [Електронний ресурс]. Доступно: https://eduglos.iitta.gov.ua/index.php/Професійна кваліфікація. Дата звернення: липень 18, 2025.
Прізвище, Ім'я, та Прізвище, Ім'я. "Професійна кваліфікація." Українська електронна енциклопедія освіти 18 липень 2025. Веб. 18 липень 2025.
Прізвище, Ім'я, та Прізвище, Ім'я. 'Професійна кваліфікація' Українська електронна енциклопедія освіти (Київ, 18 липень 2025) дата звернення 18 липень 2025.
Прізвище, Ім'я, та Прізвище, Ім'я. 2025. "Професійна кваліфікація." Українська електронна енциклопедія освіти. Дата звернення липень 18, 2025. https://eduglos.iitta.gov.ua/index.php/Професійна кваліфікація.
Прізвище, Ім'я, та Прізвище, Ім'я. 2025. Професійна кваліфікація. Українська електронна енциклопедія освіти. Доступно: <https://eduglos.iitta.gov.ua/index.php/Професійна кваліфікація> [Дата звернення 18 липень 2025].
Прізвище, Ім'я, та Прізвище, Ім'я. Професійна кваліфікація. Українська електронна енциклопедія освіти. [Інтернет]. Київ: ІЦО НАПН України; 2025 [оновлено 2025 липень 18; цитовано 2025 липень 18]. Доступно: https://eduglos.iitta.gov.ua/index.php/Професійна кваліфікація.
Або скористайтесь сервісом офомлення бібліографічних описів для енциклопедичних статей