Українська електронна енциклопедія освіти

Ukrainian Electronic Encyclopedia of Education

Новини

2025-07-03
Семінар для редакторів: Червень 2025
Переглянути
2025-07-03
Семінар редакторів: Червень 2025
Переглянути
2025-07-01
Завершення курсу "Українська електронна енциклопедія освіти: технології наповнення цифровим контентом"
Переглянути
А Б В Г Ґ Д Е Є Ж З И І Ї Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Ь Ю Я
1 2 3 4 5 6 7 8 9 0
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Український науково-методичний центр практичної психології і соціальної роботи

Український науково-методичний центр практичної психології і соціальної роботи (УНМЦ практичної психології і соціальної роботи) - (іноз. Ukrainian Scientific and Methodological Center of Applied Psychology and Social Work (USMC of Applied Psychology and Social Work)) - провідна установа з наукового і методичного забезпечення діяльності психологічної служби у системі освіти України. Центр створено з метою забезпечення розвитку системи освіти і науки, здійснення теоретичного та методичного супроводу діяльності психологічної служби у системі освіти шляхом упровадження у практику освітніх інновацій (інноваційного освітнього продукту).

Український науково-методичний центр практичної психології і соціальної роботи
[[Файл:|360px|Український науково-методичний центр практичної психології і соціальної роботи]]
Офіційна назва Український науково-методичний центр практичної психології і соціальної роботи (УНМЦ практичної психології і соціальної роботи)
Name Ukrainian Scientific and Methodological Center of Applied Psychology and Social Work (USMC of Applied Psychology and Social Work)
Емблема
Рік заснування 1998
Рік закриття
Країна Україна
Місто Київ
Тип закладу наукова установа
Форма власності державна
Підпорядкування Національна академія педагогічних наук України
Напрями діяльності науково-методичний супровід психологічної служби освіти
Очільники Цушко Іван Іванович,

Панок Віталій Григорович

Адреса 03045 Київ, пров. Віто-Литовський, 98-А
Вебсайт www.psyua.com.ua

Історична довідка

Заснування й підпорядкування

У 1991 р. у сфері освіти України створено психологічну службу. Її становлення і розвиток упродовж 30 років є однією з найбільш вдалих освітніх реформ та найбільш суттєвим внеском вітчизняної психологічної науки у педагогічну практику. Діяльність психологічної служби забезпечує практичну реалізацію в освітньому процесі принципів гуманізму і дитиноцентризму, індивідуального і особистісного підходів до кожного здобувача освіти, сприяє захисту фізичного, психічного і соціального здоров’я та підвищенню психологічної культури суспільства в цілому.

Починаючи з 1991 р., у регіональних закладах підвищення кваліфікації вчителів створювалися кабінети/центри/лабораторії психологічної служби, та до штату районних/ міських методичних кабінетів уводилися посади методистів-психологів. В Інституті психології було створено новий підрозділ — центр психологічної служби, який здійснював організаційно-методичне керівництво її становленням. Методична структура психологічної служби в основному була сформована до 1994 р. З метою вдосконалення методичного керівництва психологічною службою системи освіти спільним наказом МОН і Академії педагогічних наук України від 7 липня 1998 р. № 254/24 створено Український науково-методичний центр практичної психології і соціальної роботи (центр), який нині функціонує у складі НАПН України. Академії педагогічних наук України Указом Президента України від 24.02.2010 р. №259 надано статус національної. Рішенням колегії Міністерства освіти і науки України від 17 березня 2011 р. (протокол №2/4-3) Міністерство вийшло із складу засновників Центру. Одноосібним засновником Центру стала Національна академія педагогічних наук України.

Правонаступництво

Очільники

Цушко Іван Іванович
Цушко І. І.

Першим директором Центру став Цушко Іван Іванович.

З вересня 2000 р. по теперішній час Центр очолює Панок Віталій Григорович доктор психологічних наук, професор, член-кореспондент НАПН України, заслужений діяч науки і техніки України, директор Українського науково-методичного центру практичної психології і соціальної роботи.

Основні відомості

Структура та кадровий склад

У структурі Центру функціонують 2 лабораторії:

  • лабораторія прикладної психології освіти;
  • лабораторія психологічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами.

Науково-дослідна діяльність

Здійснення фундаментальних досліджень, прикладних наукових і науково-технічних (експериментальних) розробок, реалізація завдань державних цільових програм на замовлення законодавчих та виконавчих органів державної влади, установ і закладів освіти, інших організацій, які спрямовані на розв’язання актуальних питань практичного застосування психологічних методів у практиці роботи установ і закладів освіти.

Обґрунтування теоретико-методологічних засад становлення і розвитку практичної психології і соціальної педагогіки в Україні.

Комплексний аналіз соціальної ситуації особистісного та психічного розвитку дітей і молоді, у тому числі з особливими освітніми потребами, вивчення психологічних механізмів соціалізації особистості, підвищення її соціально-адаптаційних можливостей і особистісного розвитку.

Вивчення громадської та професійної думки з актуальних проблем розвитку практичної психології і соціальної педагогіки системи освіти України.

Здійснення науково-просвітницької діяльності, ознайомлення широких верств населення з результатами наукових досліджень у сфері практичної психології і соціальної педагогіки.

Представлення здобутків вітчизняної теорії і практики з питань практичної психології і соціальної педагогіки на національному та міжнародному рівні.

Науково-методичне забезпечення діяльності психологічної служби у системі освіти шляхом участі у розробленні методів навчання, стандартів освіти, типових освітніх програм, підручників і посібників для професійної підготовки та підвищення кваліфікації працівників психологічної служби; проведення організаційних, координаційних та науково-методичних заходів щодо теоретичного і методичного забезпечення діяльності працівників психологічної служби – практичних психологів, соціальних педагогів, методистів.

Участь у розробленні концепцій, програм розвитку освіти, проведенні незалежної наукової експертизи проєктів прогнозних та програмних документів, інших документів стратегічного планування, проєктів законів, державних рішень і програм, освітніх інновацій, надання висновків, які є обов’язковими для розгляду органами державної влади та органами місцевого самоврядування під час прийняття відповідних рішень, прогнозування їх соціально-психологічних та політико-психологічних результатів, підготовка рекомендацій щодо застосування результатів проведених досліджень в освітній та суспільній практиці.

Здійснення експертизи психодіагностичних методик, авторського або вдосконаленого класичного інструментарію, соціологічних та соціально-психологічних досліджень. Сертифікація психокорекційних, психотерапевтичних і психотренінгових методик, методів та технологій. Рецензування психологічних, психолого-педагогічних новацій, навчально-методичних матеріалів соціально-психологічного змісту, розрахованих на практичних психологів, соціальних педагогів, вихователів, учителів, батьків, навчальної та методичної літератури щодо доцільності її використання та застосування в освітньому процесі.

Сприяння розвитку і збереженню наукової інфраструктури.

Підготовка наукових кадрів

Наукові школи

Спільні науково-дослідні лабораторії

Міжнародна співпраця

За роки свого існування Центр налагодив зв’язки і поглиблює співробітництво з такими міжнародними організаціями:

  • Представництво Організації Об’єднаних Націй в Україні;
  • Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ);
  • Європейський Союз (ЄС);
  • Представництво ОБСЄ в Україні;
  • Представництво Міжнародного Медичного Корпусу (International Medical Corps);
  • Представництво Міжнародної організації праці в Україні;
  • Посольство Великої Британії в Україні;
  • Данська рада у справах біженців в Україні;
  • Міжнародна жіноча правозахисна громадська організація «Ла Страда-Україна»;
  • ПАТ «САН ІнБев Україна».

Участь у наукових та освітніх проєктах

Наукові співробітники Центру брали участь у реалізації низки міжнародних і державних програм, найвагомішими з яких є:

  • Програма профілактики СНІДу на наркоманії на 1999-2000 рр.;
  • Національна програма «Діти України»;
  • Міжгалузева комплексна програма «Здоров’я нації» на 2002-2011 рр.;
  • Національна програма забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, допомоги та лікування ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД на 2004-2008 рр.;
  • Програма «Рівний-рівному»;
  • Проєкт «Превентивна освіта і виховання дітей, учнівської та студентської молоді з профілактики ВІЛ/СНІДУ»;
  • Проєкт «Вилучення дітей з найгірших форм праці та їхня соціально-психологічна реабілітація (за програмою ІРЕС)»;
  • Проєкт «PREVENT» реалізується разом з Берлінським Університетом Психології Psychologische Hochschule Berlin (PHB).
  • Розробка нормативно-методичної бази діяльності центрів соціально-психологічної реабілітації населення та його інформування з питань подолання наслідків чорнобильської катастрофи;
  • Програма протидії торгівлі людьми;
  • Моніторинг ефективності проведення інформаційно-освітньої, соціально-педагогічної та психологічної роботи з дітьми трудових мігрантів в навчальних закладах усіх регіонах України;
  • Проєкт «Забезпечення процедури відбору волонтерів і стюардів для обслуговування фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу в м. Києві» та інші.

Задля реалізації укладеного у 2019 році Меморандуму про спільну діяльність та партнерство між УНМЦ практичної психології і соціальної роботи та Програмним офісом Форуму Служби Громадського Миру в України (forumZFD), Громадською службою миру Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ) ГмбХ, ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти», ГО «Інститут миру і порозуміння» науковими співробітниками протягом останніх років виконувались завдання міжнародного проєкту «Модель «Мирна школа» – новий шлях формування безпечніших, більш інклюзивних та дбайливих шкіл в Україні» та експерименту всеукраїнського рівня «Формування гуманістичних відносин між учасниками освітнього процесу шляхом упровадження моделі «Мирна школа» на 2019-2022 роки.

Наукові співробітник УНМЦ долучились до реалізації медико-соціальної дослідницької програми «Українське лонгітюдне дослідження/Ukrainian Longitudinal Study», метою якої є моніторинг впливу різних факторів на здоров’я українських дітей протягом життя з особливим фокусом на ризикованій поведінці щодо власного здоров’я.

Проведення науково-практичних масових заходів

Видавнича діяльність

Бібліотечний фонд

Матеріально-технічна база

Послуги та заходи

Вплив і суспільне значення

Видатні представники

Зв’язок з Україною (для іноземних організацій)

Здобутки, нагороди, відзнаки

Співробітники Центру є лауреатами та дипломантами щорічних конкурсів в межах міжнародних Виставок-презентацій «Інноватика в сучасній освіті», «Сучасні заклади освіти», «Освіта та кар'єра»  «Сучасна освіта в Україні» та нагороджені золотими медалями і дипломами. 

Додаткові відомості

У 2002-2017 роках в структуру УНМЦ практичної психології і соціальної роботи входила Центральна психолого-медико-педагогічна консультація, що створило сприятливі умови для розгортання її діяльності як головної структури, що координує і здійснює розробку нормативно-правових засад, науково-методичне керівництво регіональними (республіканської АР Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських) консультаціями.

З 2017 року лабораторію методичного забезпечення психолого-медико-педагогічних консультацій у зв’язку із реформуванням системи інклюзивного навчання перейменовано в лабораторію психологічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами.

Фотогалерея

Відеоматеріали

Provided ID could not be validated. Provided ID could not be validated.

Provided ID could not be validated. Provided ID could not be validated.

Цікаві факти і висловлювання

Довідка

Український науково-методичний центр практичної психології і соціальної роботи, Національна академія педагогічних наук України (УНМЦ практичної психології і соціальної роботи) (іноз. Ukrainian Scientific and Methodological Center of Applied Psychology and Social Work (USMC of Applied Psychology and Social Work)) - провідна установа з наукового і методичного забезпечення діяльності психологічної служби у системі освіти України. Центр створено з метою забезпечення розвитку системи освіти і науки, здійснення теоретичного та методичного супроводу діяльності психологічної служби у системі освіти шляхом упровадження у практику освітніх інновацій (інноваційного освітнього продукту).

Тип закладу - наукова установа, форма власності - державна, рік заснування - 1998, Україна, Київ.

Напрями діяльності - науково-методичний супровід психологічної служби освіти.

Очільники - Цушко Іван Іванович, Панок Віталій Григорович.

Адреса - 03045, Київ, пров. Віто-Литовський, 98-А, вебсайт - www.psyua.com.ua.

Джерела

  1. Національна академія педагогічних наук України - 25 років / Голов. редкол.: В.Г. Кремень (голов. ред.) та ін. К.: Альфа-Віта, 2017. С. 88-89.
  2. Національна академія педагогічних наук України - 25 років: інформаційний довідник. К.: Видавничий дім "Сам", 2017. С. 113-117.
  3. Панок В.Г. Український науково-методичний центр практичної психології і соціальної роботи АПН і МОН України. Психолог. 2008. № 48. С. 3 - 4.
  4. Про затвердження Положення про психологічну службу у системі освіти України: Наказ МОН від 22.05.2018 № 509 URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0885-18#Text
  5. Про створення Українського науково-методичного центру практичної психології і соціальної роботи: Наказ Міністерства освіти України і Академії педагогічних наук України від 7 серпня 1998 р. №254/24. Інформаційний збірник Міністерства освіти України. 1998. № 23. С. 19-25.
  6. Статут Українського науково-методичного центру практичної психології і соціальної роботи URL: https://psyua.com.ua/about/docs/statut/
  7. УНМЦ практичної психології і соціальної роботи НАПН України URL: https://psyua.com.ua/about/history/.

Автор


Оприлюднено: 15.10.2024

Останні зміни: 17.10.2024

Модератор: Горленко В. М.

Обговоріть цю сторінку
Кількість переглядів
1200 1000 800 600 400 200 0 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 21 9 740 280 446 7
Цитувати статтю
Прізвище Ім'я, та Прізвище Ім'я. Український науково-методичний центр практичної психології і соціальної роботи. Українська електронна енциклопедія освіти. 2025. URL: https://eduglos.iitta.gov.ua/index.php/Український науково-методичний центр практичної психології і соціальної роботи (дата звернення: 18.липень.2025).
Прізвище, І., Прізвище, І. (2025, липень 18). Український науково-методичний центр практичної психології і соціальної роботи. Українська електронна енциклопедія освіти. Взято з https://eduglos.iitta.gov.ua/index.php/Український науково-методичний центр практичної психології і соціальної роботи.
І. Прізвище, І. Прізвище "Український науково-методичний центр практичної психології і соціальної роботи," Українська електронна енциклопедія освіти, 2025. [Електронний ресурс]. Доступно: https://eduglos.iitta.gov.ua/index.php/Український науково-методичний центр практичної психології і соціальної роботи. Дата звернення: липень 18, 2025.
Прізвище, Ім'я, та Прізвище, Ім'я. "Український науково-методичний центр практичної психології і соціальної роботи." Українська електронна енциклопедія освіти 18 липень 2025. Веб. 18 липень 2025.
Прізвище, Ім'я, та Прізвище, Ім'я. 'Український науково-методичний центр практичної психології і соціальної роботи' Українська електронна енциклопедія освіти (Київ, 18 липень 2025) дата звернення 18 липень 2025.
Прізвище, Ім'я, та Прізвище, Ім'я. 2025. "Український науково-методичний центр практичної психології і соціальної роботи." Українська електронна енциклопедія освіти. Дата звернення липень 18, 2025. https://eduglos.iitta.gov.ua/index.php/Український науково-методичний центр практичної психології і соціальної роботи.
Прізвище, Ім'я, та Прізвище, Ім'я. 2025. Український науково-методичний центр практичної психології і соціальної роботи. Українська електронна енциклопедія освіти. Доступно: <https://eduglos.iitta.gov.ua/index.php/Український науково-методичний центр практичної психології і соціальної роботи> [Дата звернення 18 липень 2025].
Прізвище, Ім'я, та Прізвище, Ім'я. Український науково-методичний центр практичної психології і соціальної роботи. Українська електронна енциклопедія освіти. [Інтернет]. Київ: ІЦО НАПН України; 2025 [оновлено 2025 липень 18; цитовано 2025 липень 18]. Доступно: https://eduglos.iitta.gov.ua/index.php/Український науково-методичний центр практичної психології і соціальної роботи.
Або скористайтесь сервісом офомлення бібліографічних описів для енциклопедичних статей