Сімейний дитячий будинок
Сімейний дитячий будинок - (англ. family children's home) - окрема сім’я, що створюється за бажанням подружжя або окремої особи, яка не перебуває у шлюбі, які беруть на виховання та спільне проживання не менш як 5 дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.
Принцип сімейного виховання, позбавленої батьківської опіки, був визначений австрійським педагогом Г. Гмайнером, який розробив систему функціонування містечок для дітей-сиріт з сімейними формами виховання – «SOS-Kinderdorf». Міжнародний досвід державної опіки над дітьми засвідчує поступову відмову держав, що мають гуманістичне спрямування соціальної політики, від інтернатних форм утримання дітей, позбавлених батьківського піклування, орієнтацію на створення та підтримку сімейних форм опіки. В Україні створення дитячих будинків сімейного типу (ДБСТ) почалося ще у 1988 р. На початок 2000 р. функціонував 91 ДБСТ в 22 областях держави, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі. За інформацією Координаційного центру з розвитку сімейного виховання та догляду дітей, станом на 1 жовтня 2023 року в Україні працює 1302 дитячих будинків сімейного типу (ДБСТ), в яких виховується 8983 дитини.
Основою правового регулювання функціонування ДБСТ є глава 20 Сімейного кодексу та Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про дитячий будинок сімейного типу». Контроль за умовами проживання вихованців здійснюють органи опіки та піклування і служби у справах дітей районних держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (в разі утворення) рад за місцем фактичного проживання чи перебування. Раз на рік місцева служба у справах дітей готує звіт про стан виховання, утримання і розвитку дітей в ДБСТ на основі інформації, що надається соціальним працівником, який здійснює соціальне супроводження родини, вихователем закладу дошкільної освіти або класним керівником закладу загальної середньої освіти, де навчається дитина, дільничним лікарем-педіатром і дільничним інспектором місцевого відділку поліції. Фінансування ДБСТ відбувається за рахунок видатків державного бюджету в порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України. Соціальне супроводження ДБСТ здійснюється центрами соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, що передбачає надання комплексу правових, психологічних, соціально-педагогічних, соціально-економічних, соціально-медичних та інформаційних послуг, спрямованих на створення належних умов функціонування дитячого будинку сімейного типу.
Батьками-вихователями у ДБСТ можуть бути повнолітні та працездатні особи. Не можуть бути батьками-вихователями особи, які були засуджені за злочини проти життя і здоров’я, волі, честі та гідності, статевої свободи та статевої недоторканості особи, проти громадської безпеки, громадського порядку та моральності. Батьки-вихователі несуть відповідальність за життя, здоров’я, фізичний і психічний розвиток вихованців. Вони мають створювати належні умови для всебічного розвитку дітей, здобуття ними освіти, підготовки їх до самостійного життя та праці. Комплексний педагогічний вплив ДБСТ проявляється у створенні для дитини-сироти нормальних умов сімейного життя, повноцінного родинного оточення. Основним показником ефективності існування дитячих будинків сімейного типу є те, що діти, позбавлені піклування власної родини, знаходять в них сімейний затишок, батьківську опіку, оточення братів та сестер, повертаються у природно необхідне для нормального розвитку особистості середовище – сім’ю.
Джерела
- Бордіян Я. І. Прийомні сім’ї та дитячі будинки сімейного типу як альтернативна форма влаштування дітей: державно-управлінський аспект. Ефективність державного управління. 2012. Вип. 30. С. 255–261.
- Горіславська І. В., Гейко П. П. Дитячі будинки сімейного типу в Україні. Порівняльно-аналітичне право: електронне наук. фах. видання ДВНЗ «Ужгородський національний університет». 2017. № 2. С. 60–62.
- Про затвердження Положення про дитячий будинок сімейного типу: Постанова Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2002 р. № 564. URL https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/ru/564-2002-п/sp:max100/conv
- Хто такі батьки-вихователі у ДБСТ? Українська Мережа за Права Дитини. URL: https://childrights.org.ua/news/hto-taki-batky-vyhovateli-u-dbst/
Довідка
Сімейний дитячий будинок (англ. - family children's home) - окрема сім’я, що створюється за бажанням подружжя або окремої особи, яка не перебуває у шлюбі, які беруть на виховання та спільне проживання не менш як 5 дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.
Автори
Оприлюднено: 31.12.2024
Останні зміни: 13.02.2025
Модератор: Трейтяк Д. В.