Сімейна педагогіка
Сімейна педагогіка - (англ. family pedagogy) - галузь педагогіки, що вивчає виховання дитини в сім’ї як особливому виховному інституті, зокрема стан, основні тенденції і закономірності сімейного виховання.
Сімейна педагогіка (С.п.) як галузь педагогічної науки знаходиться на етапі свого становлення, вироблення категоріального апарату. Предметом С. п. є сутність, механізми виховання в сім’ї, вплив цього процесу на становлення особистості дитини. Завдання С. п.: пізнання гуманістичних традицій і звичаїв сімейного виховання з метою екстраполяції позитивного досвіду минулого в сучасну теорію і практику виховання в сім’ї; розроблення теоретичних засад сучасного сімейного виховання; розкриття форм, методів і прийомів ефективного сімейного виховання; дослідження шляхів підвищення педагогічної культури батьків; обґрунтування доцільного співвідношення сімейного і суспільного виховання і технологій взаємодії батьків і професійних педагогів; впровадження наукових досліджень в практику сімейного виховання. Методи С. п. поділяються на дві групи: методи виховання і навчання, за допомогою яких здійснюється виховання в сім’ї; дослідницькі методи, які використовуються для вивчення сім’ї як виховного інституту.
Основними категоріями С. п. є закономірності і принципи сімейного виховання. Об’єктивні закономірності: розвиток суспільства вносить корективи в зміст сімейного виховання відповідно до державного укладу, політики, економіки, культури і релігії; сучасне демократичне суспільство з ринковими умовами, що характеризується зростаючою свободою особистості, породжує збільшення варіантів шлюбно-сімейних відносин, відповідно ускладнюючи сімейне виховання; комп’ютеризація з Інтернетом розширює число проблем у сімейному вихованні, занурюючи дітей у віртуальний світ, що призводить до їх віддалення від сім’ї і батьків.
Принципи сімейного виховання: гуманізації; врахування вікових особливостей дітей; зв’язку з реальним життям; творчого підходу батьків до виховання; єдності вимог до дитини та розумності і справедливості цих вимог; опори у виховній дії на позитивне; поєднання виховання з самовихованням; неперервності і динамічності; мінімізації заохочень і покарань тощо. С. п. тісно пов’язана з демографією, соціологією, психологією, фізіологією, конфліктологією, філософією, етнографією. С. п. використовує надбання психології сімейних взаємин: механізми сімейного виховання, стилі батьківської поведінки; типи сімейних взаємин; типології неправильного виховання; сімейні конфлікти та шляхи виходу з них та ін.
С. п. ґрунтується на узагальненні та аналізі ідей сімейного виховання, що вироблені педагогічною думкою минулого. Найперші погляди на сімейне виховання склалися в народній педагогіці на основі багатовікового життєвого досвіду. У засобах народної педагогіки (казках, прислів’ях, легендах, піснях, іграх, обрядових дійствах) закладена своєрідна програма гідного сімейного життя, визначена етика взаємин, що не втратили цінності і дотепер. Проблема сімейного виховання піднімалася в педагогічній думці України, починаючи з такої пам’ятки давньоруської літератури як «Повчання дітям Володимира Мономаха». Значення сімейного виховання і ролі батьків у виховному процесі широко розкрито в педагогічній спадщині К. Ушинського, А. Макаренка, В. Сухомлинського та інших відомих педагогів. Водночас на теперішній час сімейне виховання вивчене меншою мірою, ніж суспільне. Причини: тривалий час здійснювалася державна політика, що орієнтувалася переважно на суспільне виховання, понижуючи роль сім’ї як виховного інституту; сім’я як одне з найскладніших соціальних утворень потребує міждисциплінарного дослідження, а не лише в рамках педагогіки; сімейне життя і виховання – доволі складні предмети наукового дослідження, адже нерідко закриті для «сторонніх». Сьогодення вимагає активізації в розвитку С. п., адже без участі сім’ї в сучасних соціокультурних реаліях неможливим є вирішення багатьох питань, пов’язаних з освітою та вихованням дітей.
Джерела
- Алєксєєнко Т. Ф., Марушкевич, А. А. Постовий, В. Г. та ін. Родинна педагогіка: навч.-метод. посіб. Київ: ПАРАПАН, 2002. 215 с.
- Стельмахович М. Г. Українська народна педагогіка. Київ: ІЗМН, 1997. 232 с.
Довідка
Сімейна педагогіка (англ. - family pedagogy) - галузь педагогіки, що вивчає виховання дитини в сім’ї як особливому виховному інституті, зокрема стан, основні тенденції і закономірності сімейного виховання.
Автори
Оприлюднено: 31.12.2024
Останні зміни: 13.02.2025
Модератор: Трейтяк Д. В.