Соціальна група
Соціальна група - (англ. social group) - певна спільність людей, які мають загальні природні і соціальні ознаки та об’єднані спільними інтересами, цінностями, нормами і традиціями, системою певних відносин, які регулюються формальними і неформальними соціальними інститутами.
Соціальна група (С. г.) фіксується емпірично, характеризується відносною цілісністю, є самостійним суб’єктом історичної та соціальної дії. Поняття С. г. є одним із основних в соціологічній теорії. Головні групоутворювальні чинники: обов’язкова взаємодія членів групи; тривалість і регулярність цієї взаємодії; ідентифікація членів групи за формулою «Ми – Вони»; обов’язковість не лише формального визначення групи, але і неформального визнання людиною свого членства в ній; створення і чітке дотримання норм і способів соціального контролю, що склалися в групі; генезис особливих «групових» соціальних відносин, заснованих на необхідності реалізації спільних інтересів і потреб; кристалізація всередині групи різних субгруп на основі розподілу повноважень і обов’язків.
У суспільстві існує значна кількість типів, видів груп: залежно від чисельного складу розрізняють соціальні групи великі й малі; від характеру зв’язку всередині групи, його міцності, форм здійснення – первинні і вторинні; від природи, особливостей індивідів, які входять в групи, – демографічні, етнічні, регіональні. Мала С. г. – невелика група людей, між якими існують прямі контакти, що відображають різні аспекти їх особистостей. Важливу роль у ній відіграють сталі емоційні стосунки, які визначають сутність даної групи. До малих соціальних груп можна віднести сім’ю, групи друзів, невеликі виробничі колективи, шкільний клас, студентську групу. Їх кількісний склад не перевищує кількох десятків осіб. Велика С. г. – група людей, між якими майже відсутні емоційні зв’язки і їх взаємодія зумовлена прагненням досягнути певної мети. У великій групі важко встановити безпосередні контакти і неможливо створити умови для тісного особистісного контакту всіх членів. Виокремлюють і групи «ризику» – соціальні групи, які через специфіку внутрішньогрупових інтересів, цінностей, норм поведінки становлять загрозу для збереження стабільності суспільства чи окремих його структур. Вони характеризуються вибором небезпечних асоціальних варіантів поведінки. С. г. є динамічним утворенням, може розвиватися прогресивно чи деградувати (наприклад, криза сім’ї як соціальної групи або її зміцнення, стабільність), можливим є перехід людини з однієї С. г. до іншої (з групи «ризику» до позитивно спрямованої С. г. і навпаки).
Основні напрями дослідження соціальних груп: соціологічний (розглядає групу як елемент соціальної реальності); соціально-психологічний (вивчаються особливості функціонування малих груп, процеси внутрішньогрупової взаємодії); педагогічний (розроблення технологій і методів навчання і виховання в дитячих та молодіжних групах, формування колективу); соціально-педагогічний (досліджується процес соціалізації дітей і молоді в різних соціальних групах, зокрема «групах ризику», сім’ї). С. г. щодо особистості виконує важливі функції: соціалізаційну, інтеграційну, комунікативну, соціальної підтримки, соціального контролю, оптимізації діяльності. Стан соціальних груп зумовлює відповідний стан суспільства – гармонійний і прогресивний чи розбалансований. Суспільство зацікавлене в тому, щоб соціальні групи ставили перед людиною послідовну, внутрішньо несуперечливу систему нормативів поведінки, стимулюючи почуття солідарності й належності до суспільства загалом.
Джерела
- Кабусь Н. Д. Роль соціальної групи в реалізації стратегії сталого розвитку суспільства. Наукові праці [Чорноморського державного університету імені Петра Могили комплексу «Києво-Могилянська академія»]. Серія: Педагогіка. 2014. Т. 246. Вип. 234. С. 124–128.
- Соціологія: підручник / за ред. В. М. Пічі. 4-е вид. Львів: «Магнолія 2006», 2008. 278 с.
Довідка
Соціальна група (англ. - social group) - певна спільність людей, які мають загальні природні і соціальні ознаки та об’єднані спільними інтересами, цінностями, нормами і традиціями, системою певних відносин, які регулюються формальними і неформальними соціальними інститутами.
Автор
Оприлюднено: 31.12.2024
Останні зміни: 13.02.2025
Модератор: Трейтяк Д. В.