Українська електронна енциклопедія освіти

Ukrainian Electronic Encyclopedia of Education

Новини

2025-07-03
Семінар для редакторів: Червень 2025
Переглянути
2025-07-03
Семінар редакторів: Червень 2025
Переглянути
2025-07-01
Завершення курсу "Українська електронна енциклопедія освіти: технології наповнення цифровим контентом"
Переглянути
А Б В Г Ґ Д Е Є Ж З И І Ї Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Ь Ю Я
1 2 3 4 5 6 7 8 9 0
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z


Професійна орієнтація (ПО) - (англ. vocational guidance, career guidance, career counseling) - це науково обґрунтована система взаємопов’язаних економічних, соціальних, медичних, психологічних і педагогічних заходів, спрямованих на активізацію процесу професійного самовизначення та реалізації здатності до праці особи, виявлення її здібностей, інтересів, можливостей та інших чинників, що впливають на вибір професії або на зміну виду трудової діяльності.

Професійна орієнтація
{{{Назва}}}



Основні відомості

Головною метою професійної орієнтації населення є надання особі дієвої психолого-педагогічної допомоги у виборі спеціальності (професії), що найбільш відповідає її здібностям, психологічним та особистісним якостям, які оцінюються в процесі професійного відбору. За змістовими напрямами професійна орієнтація має такі структурні елементи: професійна інформація, професійна консультація, професійний відбір, професійна адаптація.

Управління системою професійної орієнтації населення на загальнодержавному рівні здійснюють відповідно до своїх повноважень:

Міністерство економіки України – щодо всіх соціальних груп незайнятого та зайнятого працездатного населення;

Міністерство соціальної політики України – щодо всіх осіб, які потребують соціального захисту, зокрема осіб з інвалідністю, сімей та дітей, осіб, які потерпають від домашнього насильства та торгівлі людьми, осіб, які перебувають у складних життєвих обставинах і не можуть самостійно їх подолати;

Міністерство освіти України – щодо дітей дошкільного, шкільного віку та молоді, яка навчається;

Міністерство культури та інформаційної політики України – щодо молоді;

Міністерство охорони здоров’я України – щодо осіб із стійким розладом функцій організму, зумовленим захворюванням, травмою або вродженими вадами розумового та фізичного розвитку, які призводять до обмеження життєдіяльності;

Міністерство оборони України, Міністерство внутрішніх справ України та інші органи, в яких проходять службу військовослужбовці – щодо допризовників, військовослужбовців та осіб, звільнених з військової служби з правом на пенсію у зв’язку із скороченням штату або проведенням організаційних заходів, учасників бойових дій, інших категорій населення;

Міністерство юстиції України – щодо засуджених до позбавлення та обмеження волі в установах виконання покарань;

Міністерство у справах ветеранів України – щодо ветеранів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, постраждалих учасників Революції Гідності, членів сімей ветеранів та осіб, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;

інші міністерства та центральні органи виконавчої влади – щодо працюючого та вивільнюваного персоналу.

З метою координації роботи у сфері професійної орієнтації населення створено Раду з питань професійної орієнтації населення, яка є консультативно-дорадчим органом Кабінету Міністрів України. Управління системою професійної орієнтації населення на територіальному рівні забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.

На базовому рівні професійна орієнтація населення здійснюється закладами освіти, закладами охорони здоров’я, реабілітаційними установами, центрами зайнятості, центрами професійної орієнтації населення, молодіжними центрами праці, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, установами виконання покарань, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, що надають послуги з професійної орієнтації.

Сторонами соціального діалогу є всеукраїнські об’єднання організацій роботодавців, всеукраїнські профспілки, всеукраїнські громадські організації.

В Україні для учнів закладів загальної середньої освіти реалізується масштабний всеукраїнський проєкт із профорієнтації та побудови кар’єри «Обери професію своєї мрії» у рамках якого створено профорієнтаційний портал. Учні старших класів з усіх регіонів України в онлайн режимі можуть безкоштовно: пройти профорієнтаційне тестування; отримати консультацію кар’єрного радника; ознайомитись із трендами ринку праці завдяки мультимедійним курсам; відвідати онлайн-екскурсії на найкращі українські підприємства.

Таксономія / Класифікація

Професійну орієнтацію учнів закладів загальної середньої освіти український дослідник Борис Федоришин визначив як науково-практичну систему підготовки особистості до свідомого професійного самовизначення, яка має три основні складові: профінформацію, профконсультацію і професійний добір. Професійна інформація школярів є психолого-педагогічною системою формування в особистості активної профорієнтаційної позиції, що відповідає суб’єктивним і об’єктивним умовам здійснення особистістю вільного й усвідомленого професійного самовизначення. Професійна консультація є системою психологічного вивчення особистості учня з метою надання йому обґрунтованих порад щодо оптимальних для нього напрямів і засобів професійного самовизначення. Професійний добір – це система роботи з надання порад та допомоги здобувачу середньої освіти щодо прийняття ним рішення про такий вибір конкретного виду професійної діяльності, який би максимально відповідав суб’єктивним і об’єктивним умовам професійного самовизначення, перспективам подальшого розвитку даної особистості та її успішній реалізації в професійній діяльності.

Основні етапи професійної орієнтації учнів закладів загальної середньої освіти учнів закладів загальної середньої освіти: початкова освіта – ознайомчий етап, що має за мету формування загального уявлення про світ праці та різноманіття професій; базова середня освіта – пізнавальний ( формування в учнів уявлень про власні інтереси, здібності та схильності тощо) та діагностично-консультативний (виявлення професійних інтересів, нахилів, здібностей, формування професійного самовизначення) етапи; профільна середня освіта – етап самовизначення і планування освітньо-професійної траєкторії.

Додаткові відомості

У країнах ЄС реалізується програма «Lifelong guidance» (укр. наставництво/орієнтація впродовж життя), яка спрямована на створення та функціонування системи безперервної підтримки людини у виборі освіти, професії, розвитку кар’єри та працевлаштування протягом усього життя. «Lifelong guidance» передбачає, що професійна орієнтація та кар’єрне консультування мають бути доступними для особи не лише в молодому віці на етапі вибору професії, а впродовж її життя, коли людина: обирає навчальний заклад або професію; змінює кваліфікацію чи місце роботи; стикається з кар’єрними труднощами; повертається на ринок праці після перерви (наприклад, декретної відпустки); планує вихід на пенсію або зміну життєвого шляху.

Ключовими принципами «Lifelong guidance» є: безперервність (підтримка доступна на всіх етапах життя); доступність (відповідні послуги мають бути відкритими для всіх, незалежно від віку чи соціального статусу); якість (орієнтація має базуватися на сучасних знаннях, потребах ринку праці й освітніх можливостях людини); індивідуалізація (враховуються інтереси, здібності та обставини конкретної людини); професійна етика (конфіденційність, добровільність, об'єктивність).

Основні сучасні тенденції щодо професійної орієнтації: реалізація концепту «Кар'єра протягом усього життя», що передбачає перехід від дискретних профорієнтаційних/кар’єрних заходів до постійного релевантного супроводу особи протягом її навчання та професійної діяльності; індивідуалізація профорієнтаційних послуг; цифровізація профорієнтаційних, що передбачає створення релевантних онлайн-платформ, чат-ботів, мобільних додатків, використання штучного інтелекту для визначення прогнозування кар’єрного шляху особи (Національна служба кар’єри ( National Careers Servise, Велика Британія, https://nationalcareers.service.gov.uk/); підтримка шкільних програм професійної орієнтації (Berufsorientierungsprogramme, ФРН, https://www.berufsorientierungsprogramm.de/bop/de/home/home_node.html) та коучинг для здобуття професії (Berufseinstiegsbegleitung, https://www.bildungsketten.de/bildungsketten/de/schule/individuelle-begleitung/individuelle-begleitung.html); Французьке національне бюро інформації про освіту та кар'єру (Onisep, https://www.onisep.fr/); портал «Моя кар’єра» (Естонська Республіка, https://minukarjaar.ee/et) ; інформаційна мережа з питань професій O*NET (Occupational Information Network, США, https://www.onetonline.org/); інклюзивність консультаційних послуг, яка спрямована на забезпечення доступу до профорієнтаційних послуг вразливих категорій населення (людей з інвалідністю, мігрантів, безробітних тощо).

Довідка

Професійна орієнтація (англ. - vocational guidance, career guidance, career counseling) - науково обґрунтована система взаємопов’язаних економічних, соціальних, медичних, психологічних і педагогічних заходів, спрямованих на активізацію процесу професійного самовизначення та реалізації здатності до праці особи, виявлення її здібностей, інтересів, можливостей та інших чинників, що впливають на вибір професії або на зміну виду трудової діяльності.

Джерела

Про затвердження Концепції державної системи професійної орієнтації населення: постанова Кабінету Міністрів України від 17 вересня 2008 р. № 842. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/842-2008-п.

Про затвердження Положення про професійну орієнтацію молоді, яка навчається: Наказ Міністерства освіти України, Міністерства праці України, Міністерства у справах молоді і спорту України від 2 червня 1995 р. № 159/30/1526. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0198-95.

Федоришин Б. О. Психолого-педагогічні основи професійної орієнтації: дис. … д-ра пед. наук: 13.00.04. Київ, 1996.

Council Resolution on better integrating lifelong guidance into lifelong learning strategies. 2905th Education, Youth And Culture Council Meeting, Brussels, 21 November, 2008. https://www.consilium.europa.eu/ueDocs/cms_Data/docs/pressData/en/educ/104236.pdf.

Sultana R. G. Guidelines for policies and systems development for lifelong guidance: A reference framework for the EU and for the Commission. Jyväskylä: European Lifelong Guidance Policy Network (ELGPN), 2015. https://www.elgpn.eu/publications/browse-by-language/english/elgpn-tools-no-6-guidelines-for-policies-and-systems-development-for-lifelong-guidance/


Автори


Оприлюднено: 31.12.2024

Останні зміни: 16.06.2025

Модератор:

Обговоріть цю сторінку
Кількість переглядів
1200 1000 800 600 400 200 0 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 2 2 8 209 18
Цитувати статтю
Прізвище Ім'я, та Прізвище Ім'я. Професійна орієнтація. Українська електронна енциклопедія освіти. 2025. URL: https://eduglos.iitta.gov.ua/index.php/Професійна орієнтація (дата звернення: 18.липень.2025).
Прізвище, І., Прізвище, І. (2025, липень 18). Професійна орієнтація. Українська електронна енциклопедія освіти. Взято з https://eduglos.iitta.gov.ua/index.php/Професійна орієнтація.
І. Прізвище, І. Прізвище "Професійна орієнтація," Українська електронна енциклопедія освіти, 2025. [Електронний ресурс]. Доступно: https://eduglos.iitta.gov.ua/index.php/Професійна орієнтація. Дата звернення: липень 18, 2025.
Прізвище, Ім'я, та Прізвище, Ім'я. "Професійна орієнтація." Українська електронна енциклопедія освіти 18 липень 2025. Веб. 18 липень 2025.
Прізвище, Ім'я, та Прізвище, Ім'я. 'Професійна орієнтація' Українська електронна енциклопедія освіти (Київ, 18 липень 2025) дата звернення 18 липень 2025.
Прізвище, Ім'я, та Прізвище, Ім'я. 2025. "Професійна орієнтація." Українська електронна енциклопедія освіти. Дата звернення липень 18, 2025. https://eduglos.iitta.gov.ua/index.php/Професійна орієнтація.
Прізвище, Ім'я, та Прізвище, Ім'я. 2025. Професійна орієнтація. Українська електронна енциклопедія освіти. Доступно: <https://eduglos.iitta.gov.ua/index.php/Професійна орієнтація> [Дата звернення 18 липень 2025].
Прізвище, Ім'я, та Прізвище, Ім'я. Професійна орієнтація. Українська електронна енциклопедія освіти. [Інтернет]. Київ: ІЦО НАПН України; 2025 [оновлено 2025 липень 18; цитовано 2025 липень 18]. Доступно: https://eduglos.iitta.gov.ua/index.php/Професійна орієнтація.
Або скористайтесь сервісом офомлення бібліографічних описів для енциклопедичних статей