Гурток (секція, загін, клуб, флотилія)
Гурток (секція, загін, клуб, флотилія) - (англ. circle) - основна традиційна форма реалізації змісту позашкільної освіти учнів у закладі позашкільної освіти, як у процесі вивчення окремого навчального предмету чи їх сукупності, так і різноманітних інтегрованих курсів у межах навчальних програм, затверджених Міністерством освіти і науки України, чи регіональних та авторських навчальних програм.
За своєю сутністю гурток – це специфічна спільність дітей та учнівської молоді, яка ґрунтується, насамперед, на добровільності, спільності інтересів, спрямованості на певний вид навчальної та практичної діяльності; середовище, де забезпечується інтелектуальний, духовний і фізичний розвиток дітей, реалізація їхнього творчого потенціалу в галузі позашкільної освіти та створюються комфортні умови соціальної адаптації до реального життя. Комплектування гуртків закладів позашкільної освіти здійснюється у період з 1 по 15 вересня, який вважається робочим часом керівника гуртка, групи або іншого творчого об’єднання. Структура навчального року, тривалість навчального тижня, уроків, занять, відпочинку між ними, інші форми організації освітнього процесу встановлюються закладом позашкільної освіти у межах часу, передбаченого освітньою програмою. Тривалість занять в гуртку закладу позашкільної освіти визначається освітньою програмою, навчальними планами і програмами з урахуванням психофізіологічного розвитку та допустимого навантаження для різних вікових категорій і становить для вихованців, учнів і слухачів: віком від 3 до 6 років - 30 хвилин; віком від 6 до 7 років - 35 хвилин; інших - 45 хвилин. З короткими однією чи двома перервами, які є також робочим часом керівника. Гуртки закладу позашкільної освіти класифікуються за трьома рівнями: початковий рівень - творчі об'єднання загальнорозвиваючого спрямування, що сприяють виявленню здібностей, обдарувань вихованців, учнів і слухачів або розвитку їх інтересу до творчої діяльності; основний рівень - творчі об'єднання, які розвивають стійкі інтереси вихованців, учнів і слухачів, дають їм знання, практичні уміння і навички, задовольняють потреби у професійній орієнтації; вищий рівень - творчі об'єднання за інтересами для здібних і обдарованих вихованців, учнів і слухачів. Інші рівні, крім зазначених, можуть встановлюватися Положенням про відповідний тип закладу позашкільної освіти.
Джерела
- Енциклопедія позашкільної освіти / РДГУ, НМЦ інноваційних технологій виховного процесу НАПН України, РОІППО; головний ред. Г.П. Пустовіт. Рівне: О. Зень, 2017. 525 с.
- Закон України «Про позашкільну освіту». URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1841-14?find=1&text=%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%BF%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%81%D0%BD#w1 1 (дата звернення: 16.06.2025).
- Модернізація організації освітнього процесу в закладах позашкільної освіти: методичний посібник / [А.Е. Бойко, В.В. Вербицький, А.В. Корнієнко, О.В. Литовченко; за ред. В.В. Мачуського]. Кропивницький: Імекс-ЛТД, 2020. 223 с.
- Педагогіка / за ред. А. М. Олексюка. Київ: Радянська школа, 1985. 195 с.
- Педагогіка: підручник для студентів пед. ін-тів / за ред. М. Д. Ярмаченка. Київ: Вища школа, 1986. 539 с.
- Положення про позашкільний навчальний заклад // Освіта України. Нормативно-правові документи. Київ: Міленіум, 2001. С. 251–265.
- Пустовіт Г. П. Деякі аспекти методології позашкільної освіти. Шлях освіти. №2. 2000. С.11–13
- Пустовіт Г. П. Організаційно-педагогічна структура гурткової роботи з екології в позашкільних закладах. Рідна школа. 2002. № 8–9. С. 9–15.
Довідка
Гурток (англ. - circle) - основна традиційна форма реалізації змісту позашкільної освіти учнів у закладі позашкільної освіти, як у процесі вивчення окремого навчального предмету чи їх сукупності, так і різноманітних інтегрованих курсів у межах навчальних програм, затверджених Міністерством освіти і науки України, чи регіональних та авторських навчальних програм.
Автор
Оприлюднено: 24.06.2025
Останні зміни: 24.06.2025
Модератор: Трейтяк Д. В.