Безпека інформаційних систем
Безпека інформаційних систем (БІС) - (англ. Security of information systems) - це захищеність систем від випадкового або навмисного втручання в процес їх функціонування, спроб несанкціонованого отримання інформації, модифікації або фізичного руйнування їх компонентів, тобто здатність протидіяти різним впливам на інформаційну систему.
Безпека інформаційних систем | |
---|---|
![]() |
Історична довідка
Передумови виникнення / Заснування / Походження
Безпека інформаційних систем є частиною більш широкої проблеми – безпеки комп'ютерних систем або ще більш загальної проблеми - інформаційної безпеки (англ. іnformation security, скор. іnfosec).
Еволюція формування, становлення
Основні відомості
Таксономія / Класифікація
Безпека інформаційних систем відноситься до процесів та методологій, пов'язаних із збереженням інформації конфіденційною, доступною та забезпечення її цілісності. Безпека інформаційних систем стосується не лише комп'ютерної інформації, але і захисту даних та інформації у всіх її формах, у т. ч. мережній. Вимоги безпеки можуть змінюватися в залежності від призначення системи, характеру використання даних внаслідок і типу можливих загроз.
Напрями забезпечення безпеки інформаційних систем являють собою сукупність комплексних заходів, направлених на запобігання загрозам інформаційним системам на різних рівнях. Виділяють захист правовий, організаційний, інженерно-технічний.
Особливості
Слід зауважити, що одночасно з розвитком технологій побудови мереж, їх ускладненням, використанням штучного інтелекту, появою хмарних і туманних технологій, зростанням потужності баз даних і баз знань мережа перестала бути просто посередником між користувачами (засобом комунікації). Оскільки інформація в глобальній мережі існує поза окресленим простором і часом, сама мережа стає активним агентом впливу на людину, на додаток до трьох звичних чинників – вузлів, інтерфейсів та зв’язків. Втручання в мережі створюють реальну загрозу безпеці в галузі освіти та суспільства в цілому. У якості вузла можуть виступати «агенти» мережі - люди (створювачі ресурсу та його контенту, адміністратори ресурсу, постійні або випадкові користувачі), технічні (термінальні станції, комп’ютери, приєднані до мережі гаджети, комунікатори) та інформаційні (бази даних, бази знань, керуючі системи тощо) засоби. Усі «агенти» в залежності від їх природи мають притаманний їм інтерфейс і види зв’язку з іншими агентами. Мережа набуває рис самостійного складника (чинника), що впливає на її властивості, функціонування та користувачів, а також систему «людина-техніка-середовище» в цілому. Усі чотири чинника дії мережі мають певні спільні критичні властивості з точки зору дієвості та впливу на користувача - ініціативність, ефективність, стійкість, гнучкість і продуктивність, які зумовлюють загальну безпеку системи.
Додаткові відомості
Фотогалерея
Відеоматеріали
Цікаві факти і висловлювання
Довідка
Безпека інформаційних систем (англ. - Security of information systems) - це захищеність систем від випадкового або навмисного втручання в процес їх функціонування, спроб несанкціонованого отримання інформації, модифікації або фізичного руйнування їх компонентів, тобто здатність протидіяти різним впливам на інформаційну систему.
Джерела
- Биков В. Ю., Буров О. Ю., Дементієвська Н. П. Кібербезпека в цифровому навчальному середовищі. ІІТЗН. 2019. 2(70). С. 313–331. DOI: https://doi.org/10.33407/itlt.v70i2.2876.
- Шаньгин В. Ф. Информационная безопасность компьютерных систем и сетей: учебное пособие. М.: ИД «ФОРУМ», 2015.
- Burov O. Virtual Life and Activity: New Challenges for Human Factors/Ergonomics, Symp. Beyond Time and Space STO-MP-HFM-231. STO NATO, 2014.
Автор
Оприлюднено: 27.12.2024
Останні зміни: 26.12.2024
Модератор: Литовченко О. В.